Silne wzory geometryczne – jak je dobierać?

by Beata on Lipiec 16, 2017

Często obawiamy się silnych wzorów. Jedni twierdzą, że takie silne akcenty we wnętrzach nudzą się z czasem, inni że dominują we wnętrzach. Tak wcale nie musi być! Zdecydowany wzór, jak każdy inny element wnętrz, musi być dobrze dobrany – wtedy zdobi. Dziś pod lupę bierzemy wzory geometryczne!

Czym jest silny wzór? Dla niektórych będzie to kwestia formy, podziałów i kompozycji, dla innych koloru a jeszcze inni stwierdzą że główną cechą silnego wzoru jest jego wielkość. Wszystkie te odpowiedzi są poprawne. W naszej opinii silny wzór to taki, który pozostaje zauważony i wpływa na charakter wnętrza. Wzory geometryczne, często kanciaste, robią wrażenie silnych bo są zdecydowane i jasno określone. Tę ich charakterystykę można albo podbić rozmiarem i kolorem albo łagodzić.

 

Dotychczas wszystkie przykłady zaprezentowane były w tekstyliach albo na ścianach, jednakże geometryczne wzory odnajdujemy także w obiektach: lampach i krzesłach.

 

Jednymi z najmocniej oddziałujących wzorów są te umieszczone na większych płaszczyznach – ścianach i podłodze.

 

Geometryczne wzory mają to do siebie, że można nimi osiągnąć bardzo eleganckie efekty. Minimalistyczny akcent kolorystyczny, odrobina złota czy też zmiana faktury na błyszczącą, czynią powierzchnię mniej „oczywistą”.

 

Co jednak zrobić, kiedy chcielibyśmy wprowadzić wzór geometryczny do wnętrza, ale się boimy efektu? Zawsze można zacząć od mniejszych obiektów – poduszek, obrazków, doniczek. Jeśli zdadzą egzamin, wprowadzić wzory na większe płaszczyzny.

 

W Internecie i magazynach wnętrzarskich znajdujemy wiele rad dotyczących łączenia wzorów: trzymać się jednej kolorystyki, łączyć mniejsze wzory z większymi, zachować konsekwencję w doborze koloru. W zasadzie są to dobre porady.  Mimo tego, nam najbardziej imponują mistrzowie – artyści którzy umiejętnie łamią zasady!

 

Zauważyliście. że część wnętrz robi wrażenie niemalże złudzeń optycznych?

A Wam jakie wzory podobają się najbardziej?

Jeden komentarz

Uwielbiam wzory geometryczne. Szczegolnie te duze moga miec niesamowity impakt na wnętrze. Stają sie bardziej „dynamiczne”.

dodany przez Aneta @ 16 lipca 2017 o 14:51. Odpowiedz #

Wymagane.

Wymagane. (nie będzie publikowany).

Jeżeli posiadasz.