Ciekawe Projekty – artystyczne mieszkanie Agnieszki Leszczyńskiej

Inspiracja sztuką w przypadku projektowania przestrzeni jest nieunikniona. Często szukając pomysłów do nowych koncepcji czy projektów, sięgam właśnie do sztuki dawnej, ale również tej jak najbardziej współczesnej. Przeglądam albumy, kolekcje muzeów czy najnowsze wystawy w galeriach. Eklektyzm we wnętrzach daje niewątpliwie ciekawy efekt. W tym poście chciałabym zaprezentować Wam artystkę, projektantkę i designerkę, która nie tylko w sposób wyjątkowy łączy architekturę z różnymi dziedzinami sztuki, ale także dba o to, aby jej prywatna przestrzeń odzwierciedlała jej największe pasje. Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska to Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, a także podyplomowych studiów na ASP: Architektura+dialog. Na co dzień, Agnieszka zajmuje się prowadzeniem pracowni Art in Architecture. 

Jak sama mówi: ,,Jest to przestrzeń mojej twórczej wolności. W niej mają ujście tematy związane z moimi pasjami. Tu architektura, natura, kompozycja, przestrzeń przechodzą w inny wyraz".

Jej idea łączenia sztuki z architekturą i odwrotnie, widoczna jest najbardziej we wnętrzu jej własnego mieszkania. Artystka mieszka obecnie w zabytkowej dzielnicy Gdańska, w której szczęśliwie zachowały się oryginalne zabudowania. Nie dziwię się, że Agnieszka wybrała to miejsce do zamieszkania z rodziną. Większość domów w okolicy posiada oryginalne, stare detale, a niektóre z budynków mają ponad 100 lat. Po czasach nienaturalnego i przedziwnego aranżowania mieszkalnych powierzchni kamienic w okresie powojennym, powracają do łask ich pierwotne układy, które w takim wydaniu znów zachwycają.

Mieszkanie Agnieszki zachowało pierwotny układ, ale zaadaptowane jest już według jej własnych upodobań. Jak widać na zdjęciach, nie można odmówić mu ani artystycznego charakteru, ani niebanalnego doboru dekoracji czy kolorów. Mimo że kolorystyka wnętrz oparta jest na bazowych barwach, nie brak tu duszy i pazura, dzięki oryginalnym detalom. Nie każdy odważyłaby się na pomalowanie sufitu grafitową farbą, ale mając do dyspozycji tak przestronne i  wysokie wnętrza (mieszkanie ma 3,30 m wysokości, a pokoje są 25-30-metrowe), można się skusić na odrobinę aranżacyjnego szaleństwa. Co jeszcze wyróżnia mieszkanie artystki? Bez wątpienia amfiladowy układ pomieszczeń, który nie jest spotykany obecnie zbyt często, a daje ogromne możliwości kreacji. Duże wykuszowe okna są pewnie marzeniem wielu z Was i dają wnętrzom mnóstwo światła. Wszechobecna sztuka jest kropką nad i w mieszkaniu Agnieszki i naturalną konsekwencją jej pasji i zawodu. Na unikalny klimat wnętrz wpływają również bez wątpienia zachowane oryginalne drzwi, klamki, a także piękne, niemalże wyjęte z czasów baroku sztukaterie przy suficie. Można by rzec, że to właśnie one oraz połączenie starych i unikatowych elementów z nowoczesnymi, nadają mieszkaniu absolutnie wyjątkowego charakteru.

Całość nie jest zbyt monochromatyczna dzięki zróżnicowaniu natężenia barw oraz struktur, ożywczo na wnętrze wpływa również obecność roślin oraz detale z drewna czy rattanu, które wizualnie ocieplają przestrzeń. Nie można także pominąć takich elementów jak charakterystyczne rzeźby, stosy książek czy prywatna kolekcja obrazów. Tu nic nie dzieje się bez przyczyny i ma swój artystyczny wyraz. Jak podkreśla sama twórczyni, obrazy w jej wnętrzach są w dużej mierze jedynie ,,gośćmi", bo później często zostają sprzedane w ramach prowadzonej przez nią  gdańskiej Galerii, która zlokalizowana jest przy ul. Ogarnej. 

Jeśli chcielibyście uzyskać podobny efekt jak w mieszkaniu Agnieszki, poniżej przedstawiam garść inspiracji, które mogą być pomocne i nadadzą lekko artystycznego sznytu Waszemu wnętrzu.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.

 

Osobiście jestem oczarowana tą przestrzenią i uważam, że to właśnie takie elementy jak niebanalne dekoracje, pamiątki z podróży czy wyjątkowa sztuka powodują, że mieszkanie czy dom staje się prawdziwie ,,naszym", a to wnętrze o właścicielu mówi sporo : ) Chętnie dowiem się, co Wy sądzicie o takim przenikaniu się architektury ze sztuką i czy odważylibyście się na podobne rozwiązania?

beata kwiatkowska

Powiało chłodem ale nie każdy lubi jak jest zbyt ciepło

Dodany przez: Ania @

Bardzo dziękuję. 

To my dziękujemy Agnieszko, pisać o takich wnętrzach to czysta przyjemność 🙂

Dodany przez: Asia @

Nie rozumniem tej dziwnej mody na układanie książek grzbietem do ściany. Czy to czemuś służy?

Dodany przez: Agnieszka @

Czy istnieje możliwość zakupu tego pięknego obrazu, który stoi na pianinie (leżąca dziewczyna)? Pytam, bo w tekście jest uwaga, że część obrazów trafia do galerii więc liczę po cichu, że może ten jest jednym z nich… 🙂

 

Dodany przez: Joanna @

z całym szacunkiem, ale ułożyć w ten sposób książki może chyba tylko osoba która ich nie czyta. 

Dodany przez: Jola @

Okno z siedziskiem piękne. Bardzo klimatyczny dom z duszą i o to przecież chodzi w tworzeniu swego miejsca na świecie. Pozdrawiam

Dodany przez: Anna @

Na każdym kroku kawałek sztuki, I like it! 

to samo pomyślałam! chyba tylko temu, żeby ich nie czytać, bo jak cokolwiek znaleźć?

Dodany przez: Joasia @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *