Czym tak właściwie jest „skandynawski Design”

by Beata on Marzec 21, 2018

  Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę „skandynawski design”, możemy się spodziewać trzech milionów stu osiemdziesięciu tysięcy różnych wyników wyszukiwań. Klasyczne wnętrze skandynawskie utożsamiane jest z kolorami jasnymi, naturalnymi, w których mocna jest biel i struktury drewna. Do zastanowienia się nad tym stylem nakłoniła mnie książka pt. Scandinavia Dreaming, prezentująca olśniewające wnętrza, architekturę i produkty, które pokazują bogactwo i różnorodność współczesnych skandynawskich przestrzeni. Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule postu. Zacznijmy od początku.

 Skandynawia to nie jedno, lecz kilka miejsc. Tradycyjnie termin ten odnosi się do trzech krajów Europy Północnej-Norwegii, Szwecji i Danii. Obecnie jednak zasięg został rozszerzony o Finlandię, Islandię, a nawet Grenlandię. Nie jest tajemnicą, że skandynawskie wnętrza są jednymi z najbardziej eleganckich, uproszczonych i praktycznych wnętrz na świecie. Często są uważane za chłodne i nieco surowe. W rzeczywistości może być wręcz przeciwnie, o czym czytamy we wspomnianej książce. Koncentrując się na prostocie, minimalizmie i funkcjonalności, ten ruch wzorniczy, który pojawił się w latach 50. XX wieku, zwiększył wyraźnie w ostatnich czasie uznanie dla kunsztu i dyskretnej elegancji w domach.

Oto kilka najwazniejszych aspektów, do których powinniśmy przywiązać wagę, projektując mieszkanie w stylu skandynawskim. Po długim namyśle ograniczyłam je do siedmiu.

1. Kluczowe znaczenie w dążeniu do czystej nowoczesności skandynawskiego domu, mają stonowane matowe palety barw i minimalizm. 

2. Oświetlenie. Nie od dziś wiadomo, że Skandynawia ma bardzo ograniczoną możliwość korzystania z uroków światła dziennego, dlatego sposób oświetlenia jest najważniejszy w skandynawskim wnętrzu. Kinkiety, lampy wiszące, stojące, strefy światła…o to właśnie chodzi. Dodatkowo wnętrza takie, nie istnieją niemal bez świec dużych i mniejszych, zapachowych. To dodaje ciepła i pięknej aury.

3. Charakterystyczne dywany, chodniki, pledy i tkaniny. Czyli wszystko to, co sprawia, że otwarta przestrzeń stanie się cieplejsza. Nie mówimy tu o wykładzinach dywanowych czy jedwabiach, tylko futrach, wełnie, lnie i welurowych obiciach. Szczególnie w biało-szarych wnętrzach daje to pożądany efekt.

4. Dobre wykorzystanie pomieszczeń i ograniczenie niepotrzebnego bałaganu oraz mądrze planowane przechowywanie w postaci szafek i półek. W tym aspekcie kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”, co pomaga zachować czystość i wizualnie lekki.

5. Często spotykane też są otwarte meble i wieszaki, na których ubrania są elementem dekoracji.

6. Wygospodarowane miejsce na relaks i pozbawiony dostępu do wszechobecnej technologii. Miejsce, w którym można odpocząć, poczytać i napić się herbaty.

7. Na koniec-obowiązkowe dekoracje ścienne. Kompilacje obrazów i grafik, które przedstawiają bajeczne krajobrazy lub dodające wnętrzu charakteru czarno-białe wzory.

  Wszystkich chcących zagłębić temat Skandynawskiego wzornictwa i fanów tamtejszych ikon designu, zachęcam do lektury. Firmy projektujące, takie jak Hay, Ferm Living i Frama, są wyróżniane i wychwalane w całej Europie. Mimo wieloletniej obecności na rynku wciąż z taką samą siłą w nowych kolekcjach przejawiają ogromny szacunek do skandynawskiej estetyki i potrzeby przestrzeni. Fińskie tekstylia domowe autorstwa Klausa Haapeniemi i Kustaa Saksi dowodzą, że kategorie sztuki i dekoru nie wykluczają się wzajemnie. Scandinavia Dreaming opowiada o szkole projektowej, która dzięki swojemu bezwysiłkowemu połączeniu klasycznej powściągliwości i ciepłych materiałów, jest nabardziej docenianą przez projektantów.

Jestem ciekawa czy zgadzacie się z moimi wnioskami. Miło będzie poznać Wasz punkt widzenia na ten temat : ) Czekam na Wasze komentarze!

 

BookoffSCANDINAVIA DREAMING 169 zł

 

beata kwiatkowska

13 komentarzy

Skandynawski design – coś co kochamy i praktykujemy! Nie ma nic lepszego niż proste a jednocześnie eleganckie wnętrze, bez zbędnych dodatków w stonowanych kolorach.

Pozdrawiamy
Cocon cotton

dodany przez Coconcotton @ 21 marca 2018 o 20:29. Odpowiedz #

Tak jest : ) ps. miło Was widzieć na blogu 🙂

dodany przez Beata @ 21 marca 2018 o 20:33. Odpowiedz #

mam pytanie o przedmiot – pled / chustę jasną . Pojawiła się juz w innym poście. Czy możecie zdradzić markę/ sklep? dziękuję i pozdrawiam , k

dodany przez kat @ 21 marca 2018 o 21:13. Odpowiedz #

To HM Home 🙂

dodany przez Beata @ 22 marca 2018 o 05:45. Odpowiedz #

dziękuję 🙂

dodany przez kat @ 22 marca 2018 o 12:20. Odpowiedz #

Super że tak dzielicie się wiedzą!!!

dodany przez Malwina @ 22 marca 2018 o 01:08. Odpowiedz #

Mi się bardzo podoba skandynawski styl i właśnie taki gości w moich wnętrzach. Bardzo lubię także boho i vintage 🙂

dodany przez Grzegorz @ 22 marca 2018 o 10:35. Odpowiedz #

Masz dobry gust : )

dodany przez Beata @ 22 marca 2018 o 11:45. Odpowiedz #

Skandynawowie pokazali, że minimalizm potrafi być ekstremalnie przytulny 🙂 bardzo fajny wpis

dodany przez asia @ 22 marca 2018 o 11:16. Odpowiedz #

Bardzo się cieszę ; ) Pozdrawiam!

dodany przez Beata @ 22 marca 2018 o 11:45. Odpowiedz #

witam, ten przepiekny zielony koc/pled – to H&m ? pozdrawiam cieplo Dorota

dodany przez Dorota @ 22 marca 2018 o 13:50. Odpowiedz #

Tak, zgadza się 🙂 

dodany przez Beata @ 22 marca 2018 o 13:51. Odpowiedz #

Moje ulubione tonacje kolorystyczne

dodany przez Adela @ 23 marca 2018 o 15:20. Odpowiedz #

Wymagane.

Wymagane. (nie będzie publikowany).

Jeżeli posiadasz.