Gdzie to wszystko zmieścić – czyli kilka tipów dla kawalerkowiczów?

Małe mieszkanie to prawdziwe wyzwanie organizacyjne. Jak zaplanować przestrzeń, żeby zmieścić to wszystko co potrzebne i jednocześnie sprawić, że wnętrze będzie miało fajny charakter. Taki, który nam odpowiada i sprawi, że będzie dla nas wygodne. Na szczęście są sposoby, żeby to wszystko opanować i dziś Wam trochę o tym opowiem.

Jak to wszystko pomieścić?

Tym razem chciałabym się skupić na tym, że coraz częściej w kuchni oprócz tego, że znajdują się urządzenia typowo kuchenne, jak zmywarka, kuchenka czy piekarnik, musi się znaleźć miejsce na coś jeszcze. Mam tu na myśli pralkę. Nie zawsze mamy na nią miejsce w niewielkich łazienkach nowego budownictwa lub okazuje się, że po prostu będzie lepiej pasowała do kuchennej zabudowy niż do ciekawie zaprojektowanej łazienki. Pewnie wielu z Was nie przepada za tym pomysłem, ale wszystko da się naprawdę pomysłowo rozwiązać.

Przede wszystkim, żeby kuchnia była dla nas wygodna musimy pamiętać o odpowiednich odległościach, tak aby dobrze nam się gotowało, w końcu robimy to właściwie codziennie. Odległość pomiędzy zlewem a kuchenką powinna wynosić ok. 50-80 cm. Wtedy przyrządzanie poszczególnych składników będzie proste i przyjemne. Zmywarka intuicyjnie powinna sąsiadować ze zlewem, bo to ułatwia pakowanie do niej brudnych naczyń. Piekarnik najlepiej, żeby znajdował się na wysokości oczu osoby dorosłej. To dość logiczne, a co z pralką? Oczywiście pralka, która trafi do kuchni powinna być cicha, ta przeznaczona do zabudowy, marki Amica AWBI8143LCB, jest tego najlepszym przykładem. Stawiając pralkę w kuchni warto też zwrócić uwagę, żeby miała zabezpieczenie, które nie pozwoli dziecku na jej otwarcie podczas prania. No i oczywiście była energooszczędna – posiadała wysoką klasę energetyczną.  Warto wybrać ten model, również dlatego, że jej obsługa jest prosta i intuicyjna, a dodatkowo wyświetlacz pokazuje wiele przydatnych informacji jak maksymalny załadunek. Do tego dobrze, żeby pralka nie znalazła się pod płytą grzewczą czy w okolicach lodówki. Czasem warto umieścić ją na skraju ciągu szafek.

Nie bój się koloru

W kawalerkowych rewolucjach, a potem w poście z trendami pisałyśmy o tym, że do kuchni wraca kolor. I będę o tym powtarzać Wam do znudzenia. Warto się odważyć i postawić na odrobinę koloru. Wiem, jasna kuchnia to coś, co znamy, lubimy i widzieliśmy na niejednej stylizacji wnętrz. Teraz można ta biel porzucić na rzecz ciepłych, przytulnych wnętrz. Ściany nadal mogą być jasne. Jest tyle pięknych ciepłych odcieni, które sprawiają, że chcę się w niej przesiadywać jeszcze bardziej. Ale szafki? Może piękna zieleń, albo nieco ciemniejsze, lekko przybrudzone lub przydymione kolory sprawią, że odkryjecie jej urok na nowo.

Szklany blat

To salon z aneksem kuchennym chyba jedno z najczęściej teraz stosowanych rozwiązań. Łączymy 2 przestrzenie w jedną. Ale nawet jeżeli przestrzeń do zagospodarowania jest dość duża, to może się okazać, że zagracić ją łatwiej niż by się wydawało. Dlatego warto znać parę trików, które pozwolą tego uniknąć. Jednym z nich jest szklany blat kawowego stolika. Często o tym zapominamy, że szyba sprawia, że znika on w przestrzeni pomieszczenia i nie zabiera mu lekkości.

Bezproblemowa sofa – czy to możliwe?

Wiem, że nie ma sof idealnych. Ale jestem przekonana, że można znaleźć takie rozwiązania, które będą dla nas wygodne w użytkowaniu. Mamy teraz ogromny wybór nie tylko wzorów, kolorów, czy modeli sof. Ale również materiałów, z których są zrobione. Jeżeli macie w domu dzieci, których jest wszędzie pełno i mają tendencję do na przykład rozlewania mleka na sofę, to warto pomyśleć o obiciu z materiału pokrytego teflonem, z którego to spłynie jak po kaczce. A może welur, który wraca ostatnio do łask i ma tę zaletę, że nie łapie kociej sierści.

To tylko parę wskazówek, które dla Was mam, ale ta najważniejsza to zawsze warto też podglądać różne rozwiązania w albumach, magazynach wnętrzarskich czy na Pintereście. To prawdziwa kopalnia nie tylko inspiracji dotyczących stylu wnętrz, ale także ciekawych rozwiązań, które sprawią, że dostosujecie wnętrze idealnie do swoich potrzeb.

beata kwiatkowska

Hmmm… Pralka w kuchni nie jest wcale takim nowym rozwiązaniem. W mieszkaniu moich rodziców stanęła tam już na początku lat 80. i stoi nadal, oczywiście nie ta sama. Kanapa z pokryciem z domieszką teflonu – pomysł warty rozważenia 🙂

Dodany przez: Annette :-) @

Proszę mi wyjaśnić ten powtarzający się mankament we wszystkich projektach tego typu, jakie widziałam w ostatnim miesiącu. Mam na myśli drzwiczki ukrywające pralkę otwierające się na prawo, podczas gdy 95% pralek na rynku ma drzwi otwierane na lewo. Po każdym praniu jak wiadomo trzeba pralkę zostawić otwartą celem osuszenia. Zatem trzeba drzwi od szafki otworzyć maksymalnie, aby móc otworzyć pralkę. I wówczas zamiast wygodnej i estetycznej kuchni, mamy szeroko otwarte i przeszkadzające drzwiczki. Tutaj widzę dokładnie ten sam błąd, chyba, że nie pojmuję zalet tego rozwiązania? Ktoś mnie oświeci?

Dodany przez: Natalia @

Bardzo cenna uwaga!

Pralka w kuchni to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że nie jest to kuchnia w aneksie. Mieliśmy takie rozwiązanie w mieszkaniu, i przy jednej osobie jest to jeszcze ok, ale przy większej ilości prania zdecydowanie będzie problem z hałasem 🙁

Dodany przez: Marta @

A ja myślałam, że blokada drzwi w pralce to oczywista oczywistość i nawet nie warto o tym mówić. Głupia ja…😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Dodany przez: Karolina @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *