Jak zaplanować strefę telewizyją w salonie – kilka praktycznych porad

  Styl naszych mieszkań odzwierciedla nas samych, nasze upodobania i wrażliwość. O gustach się nie dyskutuje, powiadają, dlatego zawsze zasiadając do kolejnego rzutu mieszkania, wyłączam tryb rozważań na temat czyichś wyborów i inspiracji, starając się w stu procentach wcielić w osobę, której doradzam jak stworzyć to wymarzone wnętrze. Najistotniejsze jest nakreślenie kierunku i harmonijne zestawienie wszystkich pomysłów na poszczególne pomieszczenia tak, by ostatecznie współgrały ze sobą w mieszkaniu lub domu. Przy projektowaniu każdej ze stref, można wyodrębnić kilka stałych zasad, na które należy zwrócić szczególną uwagę, by finalnie były nie tylko ładne, ale też praktyczne. Dziś zajmiemy się strefą telewizyjną, tym o czym należy pamiętać i jak wkomponować ją we wnętrze, by była dyskretna i funkcjonalna zarazem.

1. Ekran

Na nasze szczęście, producenci sprzętów RTV bardzo dbają o szczegóły i walory estetyczne sprzętów domowych. Zatem problem masywnych monitorów stawianych na segmencie lub komodzie zupełnie nas nie dotyczy. Praktycznie każdy telewizor otoczony jest już subtelną ramką, nieprzekraczającą grubości pięciu centymetrów. Problem pojawia się w chwili wyboru odpowiedniego rozmiaru ekranu. Najważniejsze jest to, by był dostosowany do wielkości pomieszczenia i samej strefy tv. Jeśli salon ma dziesięć-dwanaście metrów kwadratowych, to nie należy stawiać na rozmiary rzędu sześćdziesięciu cali. Takich marzenia najczęściej miewają mężczyźni: )…przykro mi, ale nie jest to dobre ani dla wyglądu naszego salonu, ani dla zdrowia naszych oczu.

Jak powiesić lub postawić telewizor? Powinien być na odpowiedniej wysokości-musimy patrzeć wprost, a nawet trochę w dół. Na wysokości wzroku powinien być środek ekranu, a odległość od sofy, z której oglądamy obraz, nie powinna być mniejsza niż trzy metry.

2. Stawiamy czy wieszamy?

Oba sposoby są praktykowane. Osobiście jestem zwolennikiem wieszania telewizorów na ścianie. Należy pamiętać wówczas o tym, aby zamaskować kable. Takie sytuacje przewidziała już IKEA w modułach z serii BESTA, która ma miejsce na ich przełożenie i ukrycie (czyli otwór oraz miejsce za szufladą, aby schować tam całą sieć). Dodatkowo każdy może kupić maskownicę na kable-można ją dociąć, pomalować, dokleić tapetą. Jeśli w domu są dzieci, oprócz sprytnych rozwiązań na przechowywanie pilotów, takich jak zamknięta szafka RTV czy szuflady, pamiętajmy, aby telewizor zawiesić odrobinę wyżej. W naszym pomyśle na strefę tv występuje również wisząca szafka tv. W takiej konfiguracji telewizor powinien wisieć bliżej dolnego modułu mebli.

 

3. Światło

Ulobionego serialu nie należy oglądać po ciemku. Światło tv jest bardzo intensywne. Zawsze należy pamiętać o zniwelowaniu różnicy między światłem tv, a resztą pomieszczenia. W strefie telewizyjnej, bezwzględnie powinien znaleźć się dodatkowy punkt świetlny. Idealnym miejscem dla lampki jest komoda rtv, półka rtv, stolik pod telewizor lub reflektorki ulokowane w dolnej części szafki wiszącej (takie rozwiązanie ma IKEA w modelu BESTA, możliwe jest rownież doświetlenie wnętrza wiszącej półki lub szafki, a to pięknie wygoląda, kiedy górna część zabudowy rtv jest przeszklona)

Dzięki dobremu zaplanowaniu oświetlenia w strefie tv, zgraniu ze sobą intensywności świateł, nasze oczy nie będą zmęczone, a nam samym pozwoli to epiej i szybciej zasnąć. 

4. Jak zaaranżować, by nie zdominować

Dodatkowe sprzęty, takie jak tv satelitarna, dekodery czy konsole do gier potrafią bardzo skutecznie zepsuć wizję misternie aranżowanej strefy telewizyjnej. Warto o tym pomyśleć, projektując tę strefę, by nie stała się przytłaczającą wnętrze stacją dowodzenia. Powinniśmy w pierwszej fazie pomyśleć, gdzie dodatkowe sprzęty mogą być schowane, gdzie możemy je ustawić. W takich sytuacjach zawsze sugeruję, by kupić mebel zamykany, do którego dziecko nie ma dostępu, kiedy w tym samym czasie my zawsze będziemy mogli dotrzeć do sprzętów pilotem. Jeśli mamy dużą liczbę pilotów-pomyślmy o szufladkach na piloty, aby zawsze znajdowały się w jednym miejscu. Może powinna pojawić się szufladka również na akumulatorki, aby je mieć pod ręką? Przy tej okazji warto wspomnieć o zabezpieczeniach PATRUL do szuflad, które przy nieprzewidywalnych pomysłach najmłodszych domowników, mają zbawienne zastosowanie.

5. Jakie siedziska

Wygodna sofa czy fotel w strefie tv jest równie ważna, jak sam telewizor. Zapewne zgodzicie się ze mną, że oglądanie meczu na niewygodnym krześle lub twardym siedzisku potrafi być prawdziwą zmorą. Najwygodniejsze są sofy, które nie posiadają funkcji spania, a jesli są dodatkowo klasycznymi narożnikami-będziemy mogli bardzo komfortowo oglądać ukochany film. Dlatego, jeśli oglądamy tv w pokoju dziennym, to najszersza część sofy powinna być skierowana w stronę ekranu, a nie bokiem do niego. Dla amatorów leżenia przed telewizorem, idealnym rozwiązaniem jest rogówka. W przypadku takiego mebla również należy wziąć pod uwagę zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu, o czym pisałam już wcześniej. 

Pamiętajmy też o tym, że TV nie może być usytuowany tak, aby cały czas świeciło na niego światło dzienne z okien. Jeśli nasza przestrzeń nie pozwala na inny układ, czasami wystarczy schować go za słupkiem mebli, a w oknach umieścić rolety bądź zasłony.

Osobiście, jestem przeciwnikiem posiadania tv w sypialni. Taki plan zrealizowaliśmy w naszym wcześniejszym mieszkaniu i z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że aktualnie po pierwsze łatwiej mi zasnąć, lepiej się wysypiam…i czytam więcej książek. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze układ mieszkania pozwala nam na wyodrębnienie sypialni, zatem jeśli śpimy w pokoju dziennym, spróbujmy wygasić niepotrzebne źródła światła, wyciszmy się przed snem…a najlepiej unikajmy oglądania telewizji tuż przed spaniem.

Bardzo interesujący wpis. Pięknie wygląda Pani salon i strefa telewizyjna. Bardzo jasne wnętrze.

Cieszę się, że Ci siepodoba : )

Dodany przez: Beata @

Świetna aranżacja! Gdzie Pani dopadła taki dywan?

IKEA 😀

Dodany przez: Asia @

Serio, po dwie książki na półce, leżące poziomo? Tak, żeby do półek pasowały?

Dodany przez: Jennifer @

Hej, możesz położyć cztery w róznych kolorach i postawić pionowo : ) …a poważnie-to nowiutki salon, koleżanka dopiero się urządza, można chyba wybaczyć 🙂 Pozdrawiam!

Dodany przez: Beata @

Wpis idealny dla mnie ponieważ urządzam salon i cały dom. Wcześniej nie miałam telewizora przez kilka miesięcy i nie odczuwałam jego braku. Jednak w obecnym domu telewizor już jest i szukam odpowiedniego miejsca dla niego aby nie zdominował salonu.

Trudne zadanie przed Tobą. Samodzielna praca nad urządzaniem całego domu to spore wyzwanie. Trzymam kciuki zatem : ) TV w salonie, jest dobrym pomysłem. Sytuacja się zmienia, jeśli staje się on głównym punktem domostwa. Grunt to nie dać sie zwariować : ) Pozdrawiam!

Dodany przez: Beata @

Interesująca stylizacja. Gdzie mogę kupić sztuczne kwiaty (na zdjęciu przy telewizorze).
Pozdrawiam

Dodany przez: Anna @

W IKEA : )

Dodany przez: Beata @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *