Mówi się, że kuchnia jest sercem domu oraz że najlepsze imprezy odbywają się właśnie w tym sercu. Mój rodzinny dom, w którym układ funkcjonalny był zwyczajnie nieludzki, kuchnię od salonu dzielił jedenastometrowy hol, przez który-do dziś pamiętam-przebiegała moja Babcia, by podać dziadkowi talerz gorącej zupy. Dziś ciepło mi się robi, kiedy wracam do myślami do tamtych lat. Jednak już wtedy sama logistyka wydawała się bardzo dziwna, ponieważ sama odcinek holu, często pokonywałam na hulajnodze, a potem żółtym BMX-ie. To jednak był inne czas i inne miejsce. Mieszkaliśmy w kamienicy w Gdańsku, mieszkaniu z wysokimi sufitami, wielkimi oknami. Nowoczesne mieszkania i domy, już niemal zawsze łączą ze sobą kuchnię, jadalnię i salon, na jednej powierzchni, zazwyczaj otwartej, podzielonej na strefy. Dzięki takiej funkcjonalności możliwe jest bycie bliżej siebie na co dzień. Sama przestrzeń kuchni dawno przestała już być pomieszczeniem tylko i wyłącznie „produkcyjnym". W dzisiejszych domach w kuchni też spędza się czas, pije wspólną kawę, rozmawia, przyjmuje się gości.
Zastanawiając się nad dzisiejszym wpisem, zauważyłam pewną zależność. Mimo iż zdecydowanie bardziej podobają mi się inspiracje powierzchni łączonych, otwartych, to sama, we wszystkich miejscach, w których przebywałam więcej niż rok kuchnie, była odseparowana od salonu.
I tak: dwa pierwsze mieszkania na wynajem-kuchnia i salon-osobno. Nasze pierwsze wspólne mieszkanie w Gdyni-kuchnia osobno, aczkolwiek, przestrzeń otwarta. Dom, w którym mieszkamy teraz- kuchnię oddziela od salonu ściana, na której powieszony jest tv, a z drugiej strony stoi lodówka wraz ze spiżarką.Tak więc ewidentnie jest mi pisane oddzielanie stref w domu, a ten nawyk, jak sądzę, wyssałam z mlekiem Matki: ).
Zawsze jednak ważna była dla mnie spójność pod względem koloru i materiałów użytych na danej kondygnacji. Nie chciałam używać różnych rodzajów podłóg, odcieni mebli, po to, by móc zawsze zmienić charakter wnętrza poprzez akcent kolorystyczny, który aktualnie jest na tak zwanym topie; ) Jedni nazywają tę moją bazę niezbyt przytulną aranżacją, ale uwierzcie mi, po całym dniu nasycania mojej głowy inspiracjami, stylami, kolorami, minimalistyczne i czyste wnętrza są jedynymi, w których potrafię odpocząć.
Moje wnętrze znacie już dobrze z poprzednich postów. Tą sesję przygotowywałam do naszego portfolio i jako chyba jedyna osoba na świecie, która od lat dziesięciu nie potrafi zdecydować się na żadne z dostępnych na rynku krzeseł, tym razem do aranżacji umieściłam model nowego projektu Tabandy (premiera już wkrótce), który opisze szeczej niebawem. Obrazy które widzicie w przestrzeni pochodzą z Galerii Artinarchitecture w Gdańsku, a ten, wiszący nad komodą jest dziełem Agnieszki Leszczyńskiej, której osobę przedstawię Wam bliżej już w lutym.
A może przygotuję wpis, w którym rozłożę moją kuchnię na czynniki pierwsze? Chcielibyście moodboards? Dajcie znać w komentarzach.
beata kwiatkowska
Te krzesła to chyba po to, żeby przypadkiem za długo przy stole nie siedzieć.
: ) mót Tata tez tak powiedział, gdy je zobaczył. Nie wiem jak Projektanci to zrobili, ale one są serio wygodne! Niebawem będa w sprzedaży i z czystej ciekawości , sama oceń. Pozdrawiam!
Uwielbiam Twoją kuchnię, bardzo proszę o rozkład na czynniki pierwsze, będzie mi łatwiej się inspirować 🙂 Skoro od 10 lat nie możesz się zdecydować na krzesła, to na czym siedzicie? 😉
Siedzimy na Tolixach, któe kupiłam na balkon 10 lat temu : )
Najlepiej jest jak kuchnia połączona jest z jadalnią. Co do krzeseł to faktycznie wyglądają na niezbyt wygodne.
A co na podlodze? Deski, panele, olejowane, lakierowane?
OMG, OMG, OMG!!! Jutro Wasza kampania w Westwing!!!
Haha, juz trwa : )
Poproszę o nazwę płytek heksagonów marmurowych :)?
Piekna kuchnia 🙂 skad obrazy sa meeega !!!
http://www.gallery.artinarchitecture.pl
Na wizytę w studio trzeba, się umówić, siedziba w Gdańsku, ul. Ogarna 1 / 2.
Cudowna podłoga.. Ale ja bym bardzo chciała wiedzieć co to za piękne płytki na ścianie w kuchni.. są przepiękne.
pięknie! a gdzie mozna kupić takie kafle na scianę przy aneksie kuchennym i gdzie wykonać taki blat betonowy? jaki jest przybliżony koszt takiego blatu? pozdrawiam
Jestem w trakcie obmyślania zmian w organizacji przestrzeni w moim mieszkaniu z powodu konieczności remontu łazienki. Mam kuchnię osobną, jak na blok dość sporą 3,4×3,4, lubię ją, jest przytulna, jest w niej spory stół i to ona jest miejscem gdzie zasiadam z gośćmi. Jednak kiedy jest więcej niż 2 dodatkowe osoby zaczyna dawać znać o sobie moja klaustrofobia, dlatego pomyślałam, że usunę ścianę działową łączącą ją z małym pokojem i zrobię tam salon. A jednak nie mogę podjąć decyzji, bo kiedy o tym myślę, to jednak lubię być choć trochę odseparowana przy pichceniu, kiedy gadam i gotuję, zawsze coś spieprzę. I te zapachy kuchenne (nie mogę mieć wyciągu, bo mam ogrzewanie gazowe. Poza tym w tym saloniku miałaby być rozkładana sofka (miejsce do spania dla jakichś nocujących gości) i jak pośpią dłużej to co, budzić ich porannym szwendaniem się po kuchni? Potrzebny mi jakiś kompromis, ale jeszcze na niego nie wpadłam 🙁
a skąd ta jasna komoda?
Iwona, to nasza komoda Elma! Zapraszamy do kontaktu http://www.theraw.net 🙂
Krzesław są fantastyczne, gdzie je można nabyć?
czy mogę prosić o nazwę krzeseł? Są przepiękne!
Czy mogę prosić o opinie w spawie białych szafek w kuchni, czy wybrać matowe czy błyszczące? Które według Pani są łatwiejsze w utrzymaniu? Bardzo podoba mi się Pani kuchnia i jadalnia.
Dzień dobry,
wystrój bardzo mi się podoba – szczególnie przypadły mi do gustu firany, których włąściwie nie ma:) Od dłuższego czasu szukam czegoś naprawdę lekkiego – czy mogłabym prosić o szczegóły dot. tego elementu wystroju?
Pozdrawiam serdecznie!
Witaj, to Ikea ; )
Jakiś czas temu skończyłam urządzac kuchnie i zdecydowałam się jednak na wydzielene osobnej przestrzeni na kuchnię, zupełnie osobnej przestrzeni na salon oraz na jadalnię. Wnętrza są w stylu klasycznym i takie rozwiązanie o wiele bardziej mi do nich pasowało. Kuchnia nie ma drzwi do salonu, jest to otwarta ściana, ale nie na cała długość. Wynajmowałam jakiś czas temu mieszkanie z zupełnie otwartą kuchnia i myślę, że dobrze to wygląda jedynie w sytuacji, jeśli wnętrza są nowoczesne.
W kuchni moja uwagę przykuły 2 elementy: elegancki stonowany okap oraz ciekawe płytki ścienne. Bardzo oryginalne!
Jak kuchnia to zdecydowanie razem. Sytacja kiedy pani domu ginie na długie godziny w kuchni, a goście muszą zabawiać się sami w salonie jest mało komfortowe dla obydwu stron
Piękna podłoga!! Można wiedzieć jaki to kolor? Lakierowana czy olejowana?
Pozdrawiam
Piękna podłoga!!! Można wiedzieć jaki kolor? Olejowana czy lakierowana?
Pani Beato, czy będzie Pani uprzejma napisać firmę oraz model/wzór heksagonów położonych w kuchni pomiędzy blatem a szafkami górnymi? Bardzo dziękuję, nie mogę się napatrzeć jaka piękna aranżacja, pozdrawiam Joasia