My dream bathroom

Napisała Beata @ Wrzesień 13, 2018

Łazienka jest czymś w rodzaju domowego spa. Nieważne czy duża, czy mała, grunt, byśmy mogli się w niej zrelaksować, by nie była tylko ładna, ale również praktyczna. Najważniejsze jest mądre aranżowanie każdej przestrzeni. W łazience ten aspekt staje się priorytetem. Dziś opowiem Wam o tym, jak zaprojektować funkcjonalną łazienkową przestrzeń. Zaczynamy!

 

Przeznaczenie. To pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć, zanim zaczniemy wertować wszystkie możliwe katalogi i strony internetowe z najnowszymi kolekcjami płytek. Wielu z Was potwierdzi, że łazienka w naszych mieszkaniach pełni również funkcję pomieszczenia gospodarczego, dlatego ważne, by zadbać o odpowiedni układ i funkcjonalność przedmiotów, które chcemy w niej umieścić. Po pierwsze – miejsce do wygodnego dostępu do bieżącej wody…aby móc swobodnie nabrać płynu do wiadra lub miski czy wykąpać psa. Jeśli nie mamy wanny, postawmy na możliwie największą umywalkę. Z doświadczenia wiem, że wykonywanie wielu porządkowych czynności przy użyciu prysznica, często kończy się mokrą głową, dlatego warto zastanowić się, jak często będziemy korzystać z łazienki w celu innym niż pielęgnacyjny.

Materiały. W łazienkach należy używać materiałów wykończeniowych, które są odporne na wilgoć. Na szczęście nie ma potrzeby wykorzystywania płytek na całej powierzchni ścian. Z pomocą przychodzą farby o parametrach odpowiednich do miejsc narażonych na intensywne używanie wody. Dzięki temu aranżacja jest lżejsza w odbiorze i nadal praktyczna. W dzisiejszej realizacji, płytki w okolicach umywalki ułożone zostały do wysokości 1,20 cm. Należy zadbać o to by materiały, z których wykonane są meble, szafki pod umywalkami, wieszaki, krzesła – również były dostosowane do warunków, w których będą użytkowane. 

Światło. W łazience powinny znajdować się najmniej dwa źródła światła. Jedno główne, oświetlające całe pomieszczenie. Kolejne – oświetlające lustro. W takim pomieszczeniu wydzielanie stref poprzez światło jest kluczowe zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Pranie. Kolejnym istotnym elementem w łazience jest miejsce na pralkę. Niektórzy z nas lokują ją w zabudowie w przedpokoju, inni w kuchni. Znam niewielu szczęściarzy, którzy mogą sobie pozwolić na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia na sprzęty AGD, ale czy to do końca się sprawdza? O tym też decydują nasze nawyki i przyzwyczajenia. Jako posiadaczka pralni w piwnicznych zakamarkach mego domu, po latach biegania z praniem przez dwa piętra po to, by kolejne dwa przebiec z koszem czystej odzieży – już do góry – tęsknię za pralką w łazience. W realizacji, którą prezentuję Wam dziś, pralka znajduje się we wnęce, zaraz obok umywalki. Pranie suszone jest zaraz nad nią – na przeznaczonych do tego linkach chowanych w ścianę. Należy pamiętać, by nie wieszać mokrego prania nad niezabezpieczonymi przed wilgocią półkami ani pralką nienakrytą wodoszczelnym blatem. 

Osobiście od kilku lat wstrzymuję się od doradztwa w zakresie sprzętów AGD, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie nadążam za coraz to doskonalszymi funkcjami, jakimi udoskonalane są sprzęty. Pralka Samsung, którą widzicie, zaskoczyła mnie nie tylko estetyką, funkcjonalnym podświetlanym bębnem i przydatną opcją dozowania płynów do płukania i prania w zależności od ustawianego programu piorącego, najbardziej zaskakująca jest możliwość sterowania nią poprzez użycie telefonu komórkowego, dzięki aplikacji SmartThings. Dzięki niej możemy zdalnie wybrać odpowiedni program i włączyć pranie o wybranej godzinie, dzięki czemu oszczędzamy czas i zdejmujemy sobie z głowy kolejny "drobiazg".  Asystent prania pomaga wybrać program dopasowany do tego, co chcemy wyprać i ile mamy czasu. Możemy również segregować pranie dzięki aplikacji, która podpowiada nam, czego nie należy łączyć ze sobą. Dzięki nowej konstrukcji bębna, który teraz składa się z dwóch odrębnych części z dwoma przeciwstawnymi kierunkami obrotów, wszystkie programy prania zostały skrócone przy zachowaniu najwyższej jakości prania i niższym poborze energii. Dodatkowo ultrakrótki program prania to czyste ubrania już po 39 minutach! Warto też wspomnieć o kilku technicznych innowacjach tego urządzenia: funkcji EcoBubble, dzięki której aktywna piana usuwa plamy nawet w niskiej temperaturze oraz najlepsza funkcja dla zapracowanej, zapominalskiej Mamy – AddWash, czyli możliwość dodawania zapomnianych ubrań do prania na każdym etapie, a tych upranych ręcznie tylko na czas płukania i wirowania. Jeżeli używacie suszarek mechanicznych i macie ograniczone miejsce możecie użyć łącznika i postawić suszarkę na pralce, co zajmuje tyle miejsca ile jeden sprzęt. Sprytne, prawda? Pranie i suszenie możliwe jest w zaledwie dwie godziny w przypadku posiadania pralki połączonej z  suszarką z linii QuickDrive (nowa technologia znacznie skraca czas prania, wirowania, jak i płukania).

 

Jaką wannę wybrać? Powiadają, że wanna akrylowa jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego lepiej zainwestować w dobrą wannę stalową pokrytą emalią odpowiedniej grubości. Sama mam wannę akrylową, sprawuje się dobrze, jednak zmieniłabym ją na wannę z konglomeratu i ten materiał do rozważenia Wam polecam. Są trwałe, posiadają gładką powierzchnię, dzięki czemu w jej strukturę nie wnikają bakterie i zabrudzenia. W znacznym stopniu ułatwia to utrzymanie czystości i są w niskim stopniu podatne na zadrapania. Barwy i kształty takich wanien są rozmaite, co ułatwia aranżację przestrzeni według własnego pomysłu. Wanny  z konglomeratu praktycznie nie mają wad – jedną z nich jest na pewno konieczność regularnej konserwacji i czyszczenia, aby materiał nie stracił swojego połysku. Do tego celu najlepiej wybrać przeznaczone do konglomeratu preparaty.

Warto pomyśleć o półce w okolicy wanny, aby móc postawić na niej zapachowe świece i mydełka. Osobiście uwielbiam rośliny w łazienkach, uważam, że nadają naturalnego klimatu i mimo trudnych warunków do pielęgnacji, myślę, że warto spróbować dobrać odpowiedni gatunek do naszego domowego spa.

 

Chcielibyście otrzymać przepis na taką łazienkę w postaci planszy z produktami? Dajcie znać, poświęcimy temu osobny wpis.

Wpis powstał we współpracy z Samsung.

beata kwiatkowska

Co dziś oznacza odważny projekt łazienki

Napisała Beata @ Czerwiec 12, 2018

 Coroczne targi w Mediolanie, uczą nas dużej tolerancji na wszelakie pomysły i eksperymenty we wnętrzach. Nie dziwi nas już w zasadzie ani niestandardowe połączenie barw, ani tym bardziej materiałów używanych w projektach łazienek. Nawet zastępowanie płytek farbami nie jest już dla nas czymś niestandardowym. Taki przeskok w naszej świadomości zarówno projektowej, jak i konsumenckiej, jest bardzo bardzo dobrym znakiem. Otwieramy się na zachodnie trendy i po długim przestoju w ewolucji designu w naszych wnętrzach, mam wrażenie, że doświadczamy eksplozji zupełnie nowych estetycznych doznań we wnętrzach. Dziś pokażemy Wam projekt łazienki, która zrobiła na mnie i na Asi bardzo pozytywne wrażenie. Diesel – bo to ten producent najczęściej prezentuje niekonwencjonalne sposoby aranżacji domów na targach w Mediolanie, pochwalił się łazienką utrzymanej w ciemnej kolorystyce.

 Metalowe meble, półki z blachy perforowanej, płytki w stylu metro, z efektem rdzy zachodzącej na ich krawędzie…to wszystko z motywem przewodnim miedzi i bogatą roślinnością, dało naprawdę świetny efekt. Przemyślane podniszczenie elementów sprawia, że łazienka nie wydaje się sterylna, ma industrialny charakter i zapada w pamięć. Z aspektów praktycznych mniej widać na nich nieczystości, a różnorodność struktur, przyćmionych barw i materiałów sprawia, że jest ona niepowtarzalna. Ciekawy jest fakt, że mimo iż styl industrialny jest widoczny już od dłuższego czasu, łazienka od Diesla nadal robi wrażenie WOW. Na stoisko Diesla z meblami i oświetleniem wracamy co roku i znajduje się ono na naszej Mediolańskiej liście Must See, łazienki od 2018 już też! 

 Jesteśmy ciekawe, czy Wy równiez podzielacie nasz entuzjazm co do takiej mroczniejszej kolorystyki w łazience?

***

beata kwiatkowska

Interior of the Winter

Napisała Beata @ Grudzień 25, 2017

Po każdych świętach obiecujemy sobie, że nie będziemy zastawiać stołu ponad nasze możliwości. Nie ważne jak badzo byśmy prosili nasze mamy, by nie przesadzały w tym roku, one i tak przygotowują dwukrotnie więcej dań niż jesteśmy w stanie przez tydzień zjeść. Do tego dochodzi jeszcze seria ciast, a bez nich ani rusz, szczególnie, że magiczna data dwudziestego czwartego grudnia, jest datą urodzin FIlipa – więc po godzinie dwudziestej, zmieniamy repertuar muzyczny i przestawiamy się na bardzo młodzieżową playlistę. 

Nie wiem od czego zacząć opowiadania o świątecznym dniu. Od białego rana, pełno było emocji, ale spokojnych, pozytywnych, bez nerwów i przygotowywań pozostawionych na ostatnią chwilę. Stół i krzesla przystroiłam dzień wcześniej. Misy z sałatkami i pierogami czekały na godzinę zero – czyli przybycie gości. Mama Radka, jak co roku, wygrywa popisy kulinarne swoją zupą grzybową, a moja mama – fantastyczną rybą po grecku. W tym roku miałam wielką ochotę na tartę cytrynową. Mimo, że bardziej przypomina mi wiosenne orzeźwienie – pomyślałam, że stworzy naturalny balans miedzy wigilijnymi daniami głównymi, a późniejszymi słodkościami. Piekłam zatem tartę jedną, potem drugą – bo napewno ktoś zechce zabrać kawałak do domu ….i niestety. Tradycja wygrała. Nikt tarty nie chciał jeść, oprócz mnie : )

Jedzeniowych wpadek było kilka jeszcze, ale wiem o nich tylko ja, więc z troski o wrażenia rodziny, nie będę ich ujawniać. Z pewnością za rok pomyślimy o przesunięciu naszego wyjazdu na narty o jeden dzień, tak by móc odpocząć po świątecznej wieczerzy w zakątkach naszej wygodnej kanapy, w mniej formalnym stroju, ale również wśród najbliższych. Na zakończenie świątecznego wpisu, zostawiam Was z pięknym zimowym wnętrzem. W nim od kilku lat Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spędza znany architekt Ken Fulk, wraz ze swoimi przyjacółmi, którzy wcześniej byli jego klientami. Dla tej pary, która ma trójkę dzieci, przez ostatnie 15 lat, pracownia przygotowała ponad tuzin domów. W tym dwa domki narciarskie, o mniej więcej takiej samej wielkości w Yellowstone Club.

Apartament, w którym zatrzymuje się w okresie świątecznym, mieści się w Montanie. Sam projektant jest znany ze swojego filmowego stylu, w którym aranżuje wnętrza. Właściciel jest producentem filmowym. Nie dziwią więc dość śmiałe i wielkoformatowe nazwy domów w Górach Skalistych. High Sky to domek na szczycie tych gór, w którym rodzina przebywa podczas częstych wypadów narciarskich. Z kolei Halfway House, to miejsce, w którym rodzina organizuje imprezy i wyjątkowe okazje oraz zaprasza wielu gości.

Bardzo klimatyczne wnętrze mówi samo za siebie. Naturalne barwy, opalane drewno, tkaniny i dodatki, które idealnie wpasowują się w górski krajobraz. Pozostawiam Was zatem z inspirującymi zdjęciami, a sama udaję się w podróż…by jutro przesłać Wam pozdrowienia z włoskiego stoku narciarskiego! 

źródło: http://kenfulk.com/portfolio/halfway-house/ i elledecor

beata kwiatkowska

 

 

 

Cherry on the top

Napisała Asia @ Lipiec 30, 2016

Pokazywaliśmy Wam już większą część jednej z naszych ostatnich realizacji. Mieszkanie kobiece, klasyczne, błękitne, rozmarzone. W tym samym stylu dziś przenosimy się do łazienki. Cieszę się, że Właścicielka i tu oddała się w nasze ręce, co pozwoliło zaprojektować szafki w kolorze głębokiej niebieskości, które oczywiście wykonał nasz stolarz, nawet lutro wyszło spod jego ręki.. W zestawieniu z szarymi płytkami cegiełkami ( tak Kochani, cegiełki nie są tylko białe! Pamiętajcie o tym!), srebrnymi dodatkami i elegancką sztukaterią – efekt mówi sam za siebie. Uwielbiam, jak motywy z salonu czy kuchni przenoszą się do innych pomieszczeń, czasami to powtórzenie koloru, czasami materiału lub motywu, ale tylko wtedy czuć spójność, tylko wtedy czuć, że maczał w tym ręce projektant.

Żeby jednak nie było za idealnie, bo katalogowe wnętrza to nie to, o co nam chodzi, warto wprowadzić sztukę we wnętrzu, przełamać tą spójność, dodać koloru, życia. Tutaj Daria postawiła na klasyk – dzieło Henri Lautrec’a, za to w sypialni wylądował akt Łempickiej. 

A oto słynne dzieło, ktore zawisło nad wanną:

Ja w końcu uciekam na baaaaardzo zasłużony urlop, w tym roku porwałam się na wycieczkę z dziećmi do Krynicy Górskiej, trzymajcie kciuki, bo czeka nas z Jorge 800 upojnych kilometrów przez Polskę z dwójką Maluchów. Trzymajcie się ciepło i pogody ducha wszystkim życzę!

asia real

Female romantic

Napisała Asia @ Luty 27, 2016

W końcu sobota! Ferie dobiegają końca, przynajmniej w pomorskim, a my sobie spokojnie projektujemy. Pewnie nasze projektantki się uśmieją jak przeczytają słowo spokojnie 🙂

Daria biega jak w ukropie na 3 budowach, w międzyczasie projektując 100-metrowe mieszkanie na Garnizonie w Gdańsku. Weronika spełnia się w końcu projektując przepiękny apartament w Juracie w stylu vintage, jednocześnie kończąc dwa poprzednie projekty. Agata również dobija do brzegu z projektem i weszła właśnie na budowę na Królewskim Wzgórzu, Gosia ostrzy zęby na myśl o pięknym dworku w Oliwie, który może będziemy remontować, za to większość czasu zajmuje jej projekt pierwszego mieszkania dla przemiłej pary, która mieszka w Anglii. Pojawiły się też u nas 2 nowe stażystki: Dominika i Ania, przezdolne z tego co udało mi się zaobserwować, na rozgrzewkę dostały 3 mieszkania pokazowe na wynajem na osiedlu Alfa Park w Gdańsku. My z Beatą staramy się podomykać ogony i szykujemy się do nowego przedsięwzięcia, choć to na razie tajemnica i bardzo długoterminowy plan, ale czuję w kościach, że wypali!

Dziś przedstawię Wam projekt Darii dla innej Darii i jej Córeczki. Jest miękko, trochę różowo, trochę błękitnie, w końcu udało nam się umieścić sztukaterię na ścianach. Właścicielka piszczy za każdym razem jak wchodzi do mieszkania i widzi postęp prac, szczerze ją polubiłam i mam nadzieję, że stworzymy naszym dziewczynom nowy, ciepły, przepiękny dom.

Za chwilę uciekam na spacer nad morze z moją weekendową rodziną (tak nazywamy naszą grupę przyjaciół z liceum i ich wiele wiele dzieci). Jakby ktoś dziś przechodził przez alejki w Sopocie to nie zapomnijcie mi pomachać!

asia real