Miejsce pracy w imię zasady less is more

by Beata on Kwiecień 15, 2018

  Mój mały wielki człowiek staje się coraz bardziej wymagającym towarzyszem życia. Nie tylko w kontekście garderoby i gatunków muzycznych, ale również w sferze aranżacji swojego pokoju zaczyna mieć uzasadnione potrzeby zmian. Poparte rzeczowymi argumentami, dają do myślenia i nie zostawiają zbyt dużej przestrzeni na dyskusję. Do tego Filip, zaczyna sam „bawić” się niezwykle intuicyjnym programem do projektowania, czyli sketchupem i adekwatnie do swoich możliwości oraz wiedzy sam stara się zaprojektować swoją przestrzeń. To jedna z tych chwil, na które czekałam i zastanawiałam się jak to będzie, kiedy dziecko zaczyna się usamodzielniać i próbować swoich sił w różnych dziedzinach. Zatem wchodzę w to z nie mniejszą niż on sam ekscytacją i pomagam w realizacji. Będę na bieżąco dzielić się z Wami zmianami, jakie dokonują się w tym wielkim projekcie, a zaczniemy od miejsca pracy…

Pierwsze biurko, z którym nasz chłopak wszedł w życie ucznia, było spore. Miało dziesięć szuflad, dwie szafki i kilka półek. Komisyjnie ustaliliśmy, że im więcej miejsca do przechowywania, tym lepiej. Dziś szuflady są zapchane po brzegi dziwnymi kartami i papierami, a szafki nie do końca gromadzą rzeczy, które wykorzystywane są przez Filipa w szkole. Idąc za tropem, postanowiliśmy zrobić gruntowny porządek i znaleźć coś, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie ładu. Teraz w pokoju Filipa stoi biurko z serii Lotta, białe, na dębowych nóżkach, niezwykle minimalistyczne i praktyczne, w rozsądnej cenie przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości…z resztą tak jak pozostałe mebelki z tej serii. Ilość szuflad ograniczyliśmy do trzech. W pierwszej z nich przechowywane są akcesoria plastyczne: farbki, papier kolorowy, blok, nożyczki, kredki. W drugiej-zeszyty, w trzeciej kilka podręczników, ponieważ większość z nich i tak codziennie zostaje w szkole. Pisaki, kredki i długopisy mają swoje miejsce na blacie. Oczywiście przewidzieliśmy miejsce na książki i hobbystyczne gadżety, ale mają one swoje miejsce na półce, dzięki czemu przestrzeń do nauki staje się czysta i nie odstrasza swoimi gabarytami. Nigdy nie patrzyłam na temat miejsca do pracy z takiej strony, ale pomyślcie sami. Do jakiego biurka wolimy zasiąść, kiedy mamy do zrobienia coś, czego nie do końca mamy ochotę: bo za trudne, bo kosztuje nas sporo czasu, bo nie lubimy tego zadania. Do wyposażonego materiałami, papierami i książkami, czy do lekkiego, miłego, uporządkowanego, które nie przerasta ilością pomocy dydaktycznych, których i tak nie mamy potrzeby skorzystać. Takie działanie ma swoje uzasadnienie w psychologi, więc zainteresowanym polecam zagłębienie wiedzy na ten temat. W naszym przypadku zmiana odniosła bardzo pozytywny skutek, a najważniejsze, że użytkownikowi ulepszonej strefy, pracuje się znacznie lepiej.

 

Na Waszą prośbę, przygotowałam również praktyczny przepis na pokój młodego ucznia, a w nim:

1. biurko (seria Lotta, cena 755 zł); 2. lampka biurkowa (Ikea, cena 59,99 zł); 3. tapeta w romby (tańsza wersja tapety widocznej na zdjęciu za 40 zł/rolka); 4. łóżko domek z szufladą cena 1695 zł;  5. regał bellamy cena 795 zł;  6. ładna i bardzo przydatna mapa, którą możemy nakleić na ścianę, dostępna w różnych rozmiarach z PasteloweLove cena 119 zł;  7. krzesło do biurka Ikea 149 zł; 8. pufa sznurkowa – można znaleć w cenie od 100 zł, wpisując wrazę w wyszukiwarkę)

Mam nadzieję, że wpis przyda się Wam, również w kontekście planowania swojej przestrzeni pracy. Jestem ciekawa Waszych opini ! Zapraszam do śledzenia dalszych zmian, jakie będziemy w najbliższych miesiącach wprowadzać w pokojach naszych dzieci, będą przewrotne : )

***

 

14 komentarzy

Witam serdecznie,
Jakie drzewka na taras – zielone cały rok, by mi Pani poleciła? Najlepiej liściaste:) Dziękuję za pomoc! Pozdrawiam serdecznie

dodany przez Monika @ 16 kwietnia 2018 o 12:05. Odpowiedz #

Laurowiśnie, rododendrony, azalea, ew. bluszcz zimozielony no i wszelkie iglaki.

dodany przez Asia @ 16 kwietnia 2018 o 12:51. Odpowiedz #

Zwłaszcza iglaki są liściaste…

dodany przez Dominika @ 18 kwietnia 2018 o 19:45. Odpowiedz #

Super przydatny post, rozważę zakup biurka, jest świetne! Pozdrawiam 🙂

dodany przez kasia @ 16 kwietnia 2018 o 12:25. Odpowiedz #

Cieszę się, że mogłam zainspirować : )

dodany przez Beata @ 16 kwietnia 2018 o 19:24. Odpowiedz #

Fajny post tez zauwazylam ze im wiekszy blat tym wiekszy balagan jestem na etapie dojrzewania do zmian u dzieciakow.

dodany przez Madzik @ 16 kwietnia 2018 o 23:54. Odpowiedz #

Dziewczyny, a jakie biurka mogłybyście polecić jako pierwsze dla mniejszego dziecka? Np. te, które rosną z dziećmi??
pozdrawiam

dodany przez Diana @ 17 kwietnia 2018 o 12:07. Odpowiedz #

Super biurko. Czy mogłabyś pokazać pozostałą część pokoju? Właśnie urządzamy pokój syna i zastanawiam się jak zorganizować miejsce do przechowywania zabawek.

dodany przez Justyna @ 17 kwietnia 2018 o 20:29. Odpowiedz #

Czy program sketchup jest darmowy? Ktora wersje wybrac dla nastolatka?

dodany przez Aga @ 18 kwietnia 2018 o 14:53. Odpowiedz #

Polecam wejsć na strnę, tam wszystko jest ładnie opisane. Możesz też przetestować kilka wersji, zanim się zdecydujesz na ostateczną. Mój syn, trenuje sobie na moim komputerze, więc i program ma najbardziej zaktualizowany i ta wersja jest płatna. Są darmowe – poszperaj.

dodany przez Beata @ 19 kwietnia 2018 o 09:36. Odpowiedz #

Jest wymagający w kontekście gatunków muzycznych? Zaciekawiłaś mnie, jakie to gatunki? ^^

dodany przez Archimeryka @ 21 kwietnia 2018 o 18:00. Odpowiedz #

Na codzień jest ogromnym fanem Michaela Jacksona i Elvis Presley’a…ale niedawno nucił pod nosem Black Sabbath : )

dodany przez Beata @ 22 kwietnia 2018 o 14:29. Odpowiedz #

100% sie zgadzam. Mimo iz moja córa ma duzy pokoj to zakupilismy dosc małe biurko z 2 szufladami. Sprawdza się super i hest porządek.

dodany przez aga @ 24 kwietnia 2018 o 04:03. Odpowiedz #

Pięknie!

dodany przez Beata @ 24 kwietnia 2018 o 12:50. Odpowiedz #

Wymagane.

Wymagane. (nie będzie publikowany).

Jeżeli posiadasz.