Maleńkie przestrzenie, wielkie możliwości.

by Beata on Maj 6, 2018

Największym wyzwaniem dla każdego projektanta jest mała przestrzeń. Najtrudniej bowiem w niewielkich kubaturach, pogodzić rozwiązania wszystkich potrzeb i oczekiwań względem nowego mieszkania. Na blogu pokazywałyśmy Wam inspiracje dotyczące mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 20 m2. Wpisy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, również w komentarzach często pytacie o pomysły na projekty kawalerek. Pamiętacie post o mieszkaniu na wynajem? (kliknijcie tu). Pisałyśmy o pomyśle na zaaranżaowanie przestrzeni mierzącej kilkanaście metrów kwadratowych. W tym konkretnym przypadku wiele ułatwia niestandardowa wysokość, która pozwala na wstawienie antresoli metalowej. Kilka ujęć dla przypomnienia.

 

O niewielkich mieszkaniach mogliście również przeczytać we wpisach z cyklu Interior of the day (klik), czy już w pierwszych wpisach na blogu, na przykład w poście Small Spaces (klik). Dziś ponownie wracamy do tematu. Tym razem z wspaniałą książką, która nam osobiście towarzyszy już dwa sezony, którą z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu…a mowa o…

 

Książka Small Homes, Grand Living; Bookoff 132,50 zł

 

Small Homes, Grand Living, autorstwa Robert Klanten, Caroline Kurze, pokazuje, jak wykorzystać ograniczoną przestrzeń i przekształcić małe mieszkanie w cudowny projekt. Coraz bardziej obecna moda na innowacje w skromnych pomieszczeniach mieszkalnych jest tu bardzo wyraźnie zaakcentowana. Książka pokazuje twórcze wykorzystanie przestrzeni w ciągle rozwijających się obszarach miejskich. Wciąż więcej ludzi na całym świecie wprowadza się do miast, przestrzeń życiowa staje się coraz bardziej wartościowym towarem. Projektanci, architekci i innowacyjni mieszkańcy szukają nowych sposobów na stworzenie domu równie wygodnego, co funkcjonalnego i estetycznego. Domu, w którym nie należy szukać kompromisów, tylko mądrych rozwiązań, które godzą wszystkie potrzeby lokatorów. Miejsca, w którym można bezkolizyjnie przechować rower, odzież, walizki lub pościel. Książka z pewnością dostarczy Wam najlepszych inspiracji z dziedziny małych wielkich projektów. Pomoże zdecydować, w którym miejscu najlepiej będzie ustawić kuchnię, garderobę, a gdzie należałoby wstawić biurko.

 

 

Mieszkania małe, potocznie zwane "kompaktowymi" poza granicami naszego kraju, wznosiły się na dachach wieżowców. U nas często można spotkać popularnie zwane "plomby" – czyli dobudowane między dwoma domami kolejne mieszkanie. Zjawisko to jest szczególnie powszechne w dużych miastach, gdzie z powodu braku ziemi, ludzie chcący mieszkać w centrum są w stanie pójść na naprawdę duże kompromisy. Na co możecie liczyć zakładając do Small Spaces? Przepis na apartament z jedną sypialnią, w którym mieści się czteroosobowa rodzina. Pomysł na schody, które sprytnie przekształcają się w szafy. Kolekcję przytulnych apartamentów, które mimo minimalnej kubatury, pokazują osobowość i innowacyjność osób żyjących w domu. W tej publikacji dom jest przytulnym schronieniem i przyjaznym odzwierciedleniem mieszkańców. Small Homes, Grand Living ukazuje prawdziwe rozwiązania w aranżacjach wnętrz przełożone na realne rozwiązania bezpośrednio z wyobraźni użytkowników. Sama jestem zwolennikiem efektywnego wykorzystania każdego centymetra powierzchni. Dotychczas, moim największym wyzwaniem było przeprojektowanie mieszkania, liczącego siedemdziesiąt osiem metrów kwadratowych na cztery niezależne kawalerki, co udało się zrobić bezbłędnie. Nie ukrywam, że kilka rozwiązań zaczerpnęłam właśnie z tego albumu. Zdecydowanie polecam. Znacie może inne publikacje, w podobnej tematyce, którymi moglibyście się z nami podzielić? Chętnie poszerzymy nasze horyzonty : )

 

 

Na zdjęciach stolik z Raw, donica metalowa na kwiaty wykonana przez mojego Tatę, komoda i rattanowa huśtawka z Dutchhouse, wazonik z HMhome.

14 komentarzy

Hey 🙂
z jakiego programu korzystacie do projektowania przestrzeni? albo czy możecie jakiś polecić – właśnie przymierzam się do remontu 🙂

dodany przez Marta @ 6 maja 2018 o 13:57. Odpowiedz #

Sketchup

dodany przez Asia @ 7 maja 2018 o 14:11. Odpowiedz #

Dobrze mieć takiego Tatę, który robi takie cuda!
Czy zwracacie uwagę przy zakupie krzeseł i stołu do jadalni, aby pasowały do podłogi? Np. Podłoga dębowa jasna, a nogi od krzeseł buk- takie dylematy.. proszę o poradę bo nie wiem co robić. Z góry dziękuję i pozdrawiam:-)

dodany przez Marta @ 6 maja 2018 o 19:26. Odpowiedz #

Raczej tak, choć czasem jest to ciężkie, i trzeba nogu zeszlifować i lekko pobielić, żeby pasowały. Ważne żeby nie były rude albo pomarańczowe, ale to łatwo usunąć.

 

 

dodany przez Asia @ 7 maja 2018 o 14:10. Odpowiedz #

bardzo dziękuję za odpowiedź

dodany przez Marta @ 7 maja 2018 o 14:33. Odpowiedz #

dodany przez Milex @ 7 maja 2018 o 06:16. Odpowiedz #

Ciekawe inspiracje 🙂

dodany przez Ola @ 7 maja 2018 o 21:03. Odpowiedz #

Mnie zaskakuje funkcjonalność nowoczesnych mebli, np. szafa+łóżko albo stoli, który można schować w ścianie.

dodany przez Eliza @ 8 maja 2018 o 12:58. Odpowiedz #

To Beatka uwielbia takie triki 😀

dodany przez Asia @ 9 maja 2018 o 09:10. Odpowiedz #

cześć
mam pytanie. mieszkam na osiedlu gdzie drugi budeynek jest usytuowany dosc blisko mohego. niedługo wporwadza sie sąsiedzi, czy dobrze będzie wyglądało jeśli zamontuje dodatkowo żaluzje drewniane? mam juz granatowe zasłony. nie wiem czy ona rozwiązania razem bedą dobrze wygądać. potrzebuje dodatkowej osłony ponieważ zasłona prześwituje

dodany przez beata @ 8 maja 2018 o 14:18. Odpowiedz #

zależy jak dużo masz światła, żaluzje drewniane zabierają go sporo, zależy też jakie. Co do pasowania, myślę że spokojnie będą pasować, zwłaszcza czarne lub z ciemnego drewna – tu dopasuj do wnętrza

dodany przez Asia @ 9 maja 2018 o 09:09. Odpowiedz #

Pięknie Pani w tej czerwieni! 😊 Pani Beato co to za szafka pod tv?

dodany przez Ania @ 8 maja 2018 o 22:49. Odpowiedz #

Niestandardowa wysokość przy małych mieszkaniach to kluczowa kwestia. Możliwość zaaranżowania antresoli naprawdę dużo zmienia.

dodany przez Kasia @ 13 maja 2018 o 14:46. Odpowiedz #

W książce, o której piszę w poście, jest wiele pomysłów, które świetnie wykorzystuja potencjał mieszkań również o standardowych wysokościach – czyli takich 2,6 m2. Polecam poszperać. 

dodany przez Beata @ 14 maja 2018 o 13:54. Odpowiedz #

Wymagane.

Wymagane. (nie będzie publikowany).

Jeżeli posiadasz.