Naturalne ozdoby choinkowe

Zwyczaj przystrajania choinki w okresie świątecznym jest bardzo stary i tak naprawdę, jeśli spojrzeć na to z perspektywy historii, z Bożym Narodzeniem kojarzony jest stosunkowo od niedawna. Wielu z Was pewnie złapie się za głowę i zapyta: jak to?! A co to za herezje? Ano szczera prawda! Ludzkość już od zamierzchłych czasów świętowała zwycięstwo coraz dłuższych dni nad ciemnością, a okres przesilenia zimowego przypada właśnie na koniec grudnia. Jodła czy świerk, jako wiecznie zielone drzewo, stały się symbolem odradzającego się życia i niezależnie od tego, jakiego wyznania jesteście, bądźcie pewni, że Wasi przodkowie świętowali na przełomie grudnia i stycznia : ) Ja uważam, że to przepiękna tradycja i niezależnie od tego, skąd się wywodzi, dziś ubieranie świątecznego drzewka stało się nieodłącznym symbolem tego celebrowania i daje mnóstwo radości i to nie tylko dzieciom. Dla mnie choinka zawsze będzie miała zapach nie tylko żywicy, ale i odrobiny magii.

Czy wiecie, że w Polsce choinka jako symbol świąteczny znana jest dopiero od 200 lat? Oczywiście sam zwyczaj dekorowania wiecznie zielonych iglastych gałęzi jest dużo starszy. Podłaźniczka…czy komuś mówi coś to słowo? Jeśli ten termin nasuwa Wam na myśl tylko dziwną roślinę albo wyjątkowo brzydkiego owada, spieszę wyjaśnić, że podłaźniczka to według staropolskiego zwyczaju, ścięty czubek jodły lub świerku, który w Wigilię wieszało się u powały i przystrajało owocami, orzechami i innymi darami natury. W późniejszych czasach z czubka drzewa zrobiło się całe, ale zwyczaj dekorowania go ozdobami pochodzenia naturalnego wraca ciągle jak bumerang, co mnie osobiście bardzo cieszy.

Był okres, kiedy zachłystując się modą zza zachodniej granicy, stroiliśmy nasze choinki według ściśle przyjętych kanonów, bombki musiały być odpowiedniej wielkości, proporcjonalnie rozmieszczone, wszystko dobrze skomponowane, dopasowane kolorystycznie, idealne i……nudne. Oczywiście tak ozdobione drzewka były estetyczne, zwłaszcza w porównaniu z tonącymi w anielskim włosie choinkami z naszego dzieciństwa : ) Ja jednak zawsze tęskniłam do trochę nieidealnych świątecznych drzewek, z ozdobami nie do pary, udekorowanych suszonymi owocami, orzechami lub piernikami własnego wypieku, bez opracowanego planu co dokładnie na której gałązce ma wisieć. I w tym roku do tego właśnie sposobu dekoracji będę Was gorąco namawiać, niech żyją naturalne ozdoby! Mają niezliczoną ilość plusów, nie pobiją się, gdy kot po raz kolejny postanowi eksplorować ten nieznany mu obiekt w naszym domu, część z nich możemy skonsumować po świętach, albo podjadać jeszcze w trakcie, są tanie i każdy może je zrobić samodzielnie no i, co najważniejsze, są przepiękne! 

Do przystrojenia choinki naturalnymi sposobami możemy wybrać różnorodne materiały, wszystko zależy od upodobań. Jeśli lubimy oprócz ładnego wyglądu również piękne aromaty unoszące się w domu, proponuję użyć plasterków suszonych pomarańczy czy bombek wykonanych ze skórek mandarynki, jeśli dodamy do tego laski cynamonu lub gwiazdki anyżu, cudowne zapachy mamy zagwarantowane. Jako dekoracje można wykorzystać również orzechy, szyszki, pierniki, a nawet, jak czynili nasi przodkowie, rajskie jabłuszka, które są mniejsze od tradycyjnych i mają piękną czerwoną barwę. Wystarczy zaopatrzyć się w trochę sznurka i dobre chęci, by stworzyć z darów natury świąteczne ozdoby. Jest to również metoda proekologiczna, wykorzystujemy tylko to, co natura sama stworzyła lub materiały biodegradowalne, nie przyczyniamy się też do kolejnych kilogramów plastiku zalegających na wysypiskach.

I co powiecie na takie podejście do ozdabiania choinki? Na pewno wykonane własnoręcznie ozdoby będą cieszyć Was o wiele bardziej, niż te kupione w sklepie. Możecie też puścić wodze fantacji i stworzyć napradę unikatowe dekoracje, a przy okazji tej czynności nie zapomnijcie dobrze się bawić!

 

beata kwiatkowska

Świetny pomysł na naturalne ozdoby choinkowe! Muszę wykorzystać u siebie!

Moja choinka to historia mojego życia. Jest kolorowa jak świąteczny jarmark, nijak jej do eleganckich choinek z domów gwiazd. Na mojej choince wiszą pierwsze styropianowe bombki kupione kiedy mój dorosły teraz syn był maluszkiem i bałam się, że coś zbije i się pokaleczy, jej jedynym "porządkującym" elementem są malutkie czerwone bombki na czerwonych wstążkach i ozdoby ze słomy, które kupiłam kiedy zamieszkałam "na swoim". Potem dochodziły kolejne, te które robiliśmy z masy solnej i kolorowego papieru sami, albo przynoszone z zajęć z przedszkola, potem szkoły. Zabawki robione i ofiarowane nam przez znajome dzieci, które są teraz dorosłymi ludźmi i mają już swoje dzieci, Aniołki i serduszka od moich Rodziców, drewniane malutkie koniki na biegunach, bębenki, saneczki, koronkowe i frywolitkowe gwiazdki robione przez moje przyjaciółki, parada Mikołajów z wszystkich dostępnych materiałów – masy solnej, drewna, szkła, gliny. Piękny łabądź zrobiony z wydmuszki, zrobiony przez koleżankę, po prostu dzieło sztuki.

Najprzyjemniejszy moment świąteczny to ubieranie choinki, bo to nie ubieranie a wspomnienia, myśli o życzliwych, kochających ludziach (niektórych już nie ma, ale zostawili po sobie ślad na moim drzewku), Wieszając taką zabawkę uśmiecham się wspominając ofiarowadcę. Kocham tą choinkę za to, że jest taka od Sasa do Lasa, że każda jej ozdoba to jakaś historia, podróż jaką przebyła czasem z bardzo daleka żeby dotrzeć do nas, na gałązkę naszego drzewka. Namawiam Was do tego, żeby oprócz tych naturalnych ozdób znalazły na Waszych drzewkach swoje miejsce takie kolorowe zapiski Waszego życia, chwil spędzonych z dziećmi, radości podczas rozpakowywania paczuszek z prezentami od daleko rozsianych po świecie przyjaciół, pamiątek z dzieciństwa.

Wszystkiego świątecznego – Aldona

Dodany przez: Aldona @

Hej, to serio pięny cenny pomysł ! Gratuluję kreatywności 🙂 

Dodany przez: Beata @

Jak zrobić te pęknięte mandarynki? 🙂

Dodany przez: Magda @

pokroić w plastry i ułożyć na kaloryferze. Pikęnie pachnie w domu!

Dodany przez: Beata @

Piękna naturalna choinka 🙂 ja co roku dekoruje w ten sposób drzewko i wyróżnia się ono na tle innych 🙂 mamy też własnoręcznie zrobione bombki z wełny – pompony! 

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodany przez: Domka @

łooo przepięknie !

Dodany przez: Beata @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *