O czym warto pamiętać planując domowe biuro

Domowe biuro to temat na czasie, bo coraz więcej z nas decyduje się na pracę w domu. Dostajemy też od Was wiadomości z pytaniami, o czym warto pamiętać urządzając sobie miejsce do pracy w domu. Biorąc pod uwagę, że to ma być nie tylko stylowe miejsce, a przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, można się naprawdę pogubić i pójść o krok za daleko. Czy da się to wszystko jakoś pogodzić?

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że oczywiście jest to do zrobienia. Dziś Wam trochę opowiem o tym, na co zwrócić uwagę, czego unikać i jak znaleźć idealny kompromis pomiędzy designem a funkcjonalnością. Wplotłam do tego wpisu też trochę zasad feng shui, więc na pewno będzie ciekawie. 

Miejsce

Zacznijmy od miejsca, bo tutaj zaczyna się cała przygoda z urządzaniem takiej przestrzeni. Byłoby idealnie, gdyby udało Ci się wygospodarować na domowe biuro oddzielne pomieszczenie, pokój, w którym możesz się zamknąć i spokojnie popracować, a po skończonej pracy zamknąć za sobą drzwi i zająć się innymi sprawami. Jeżeli nie masz takiej możliwości to spróbuj znaleźć przestrzeń, którą można w łatwy sposób oddzielić od reszty mieszkania parawanem, albo regałem. Takie odseparowane miejsce pozwala się skupić na pracy, nawet jeżeli w nie jesteśmy w domu sami.

Filozofia feng shui sugeruje, żeby biurko, przy którym będziemy pracować było usytuowane tak, aby mieć widok na cały pokój, a ścianę mieć za plecami, w ten sposób będziemy czuć się pewniej i bezpieczniej. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest możliwość takiego ustawienia w naszych niewielkich mieszkaniach. Ważniejszą rzeczą wydaje mi się to, żeby nie siedzieć przy biurku plecami do drzwi. Gwarantuję, że takie ustawienie spowoduję, że będziecie nerwowo podskakiwać przy każdym poruszeniu klamki w drzwiach. 

Oświetlenie

Domowe biuro to taki element wnętrza, który często urządzany jest gdzieś z boku, w jakiejś wnęce albo zakamarku, który i tak trzeba było zagospodarować. Warto jednak pamiętać, że w takim domowym biurze spędzimy sporo czasu i będziemy się czuć lepiej, jeśli w pobliżu będzie okno i naturalne światło. Oczywiście nie obędzie się bez dodatkowego oświetlenia, ale to naturalne światło najlepiej wpływa na naszą kreatywność. Przy wyborze dodatkowego oświetlenia warto uwzględnić jego temperaturę. Chłodne światło będzie tutaj najlepszym wyborem.

W feng shui światło odgrywa bardzo ważną rolę, w końcu to źródło życia. To, co ważne przy wprowadzaniu w życie tych zasad w domowym biurze to więcej niż jedno źródło oświetlenia. Rozbicie na więcej punktów świetlnych sprawia, że minimalizujemy cienie i kontrasty, a jest to efekt przyjazny dla oka. Można podzielić je na sekcje i nadać oddzielne znaczenie. Część świateł jest wtedy typowo robocza, część dekoracyjna, lekko paląca się gdzieś w tle i ta ogólna, która będzie przydatna na przykład w czasie porządków. 

Organizacja

Tworząc swoje miejsce do pracy trzeba uwzględnić też to, jaką pracę wykonujemy i czego do jej wykonania potrzeba. Z innych sprzętów i narzędzi korzysta grafik komputerowy, a z innych osoba zajmująca się rękodziełem. Dlatego trzeba w takim mini projekcie uwzględnić też dodatkowe miejsce na przechowywanie niezbędnych rzeczy. Szafki, półki, a może regał? Wszystko zależy od Was.

Elementem, który może się świetnie sprawdzić w takim domowym biurze są różnego rodzaju tablice, które pozwalają się zorganizować, przypinać różne inspiracje, segregować biurowe gadżety. Mamy wtedy wszystko na wyciągniecie ręki. Znacie pewnie to uczucie, kiedy nie możecie się skupić na pracy, bo wokół jest nieporządek lub jak mawiają niektórzy, twórczy nieład. Właśnie bałagan nawet w naszym home office może mieć negatywny wpływ na dobrą energię w tym miejscu. 

 

Wiem, że to tylko garstka informacji, ale obiecuję Wam, że ten temat będzie się jeszcze przewijał na naszym blogu. Trochę na ten temat przeczytacie też w następnym poście z serii Podglądamy Cztery Ściany, który pojawi się już lada dzień. 

beata kwiatkowska

Dziękuje za ten wpis. Właśnie jestem na etapie tworzenia swojego domowego biura i wszelkie wskazówki na ten temat są dla mnie bardzo pomocne.
Korzystając z okazji, chciałam napisać, że uwielbiam Was czytać i zaglądam tutaj codziennie z nadzieją na nowe treści 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Dodany przez: Ewelina @

Dziękuję za tą wiadomość : ) Cieszymy się!!!!

Dodany przez: Beata @

Witam,
Przeglądają blog, natrafiałam na ten wpis. Bardzo przydatny. Czy są nowe wpisy dot. organizacji i aranżacji biura w odrębnym pokoju? Wizualizacje, dobór kolorów itp.
Dziękuję i pozdrawiam 🙂

W dobie coraz częstszego przechodzenia pracowników do home office jak i prowadzenia jednoosobowych działalności gospodarczych, domowe biura będą coraz częstsze.
W domu również dobrze jest zadbać o wygodne oraz komfortowe meble biurowe, które będą spełniały wszystkie odpowiednie parametry.
Od siebie polecam:
https://polinskimeble.pl/10-meble-biurowe

Sprawdzą się zarówno w biurze jak i w domu.

Dodany przez: Dexter @

Nie polecam zapominać o klimatyzacji. Nas autmatyk namówil aby robić bo można grzać. W sezonie przejściowym jako alternatywa go gazu. My mamy nie zamontowana jeszcze w pełni klime. Znajomy automatyk polecił nawet firme do której najmniej jeździ do napraw. I nie jest to jakaś super znana firma. Zapłaciliśmy w zeszłym roku za sprzęt koło 12 tyś- 5 jednostek w środku i agregat na zewnątrz. Multisplit. Instalacje wewnatrz sami rozprowadzaliśmy tylko trzeba bardzo uważać bo rurki na gaz są bardzo delikatne. Można w ręce złamać. Automatyk tylko podjedzie i zamontuje nam jednostki wewnątrz i na zewnatrz. Sprawdzi czy wszystko w porzadku.
jesli szukalibyscie firmy z Krakowa, polecam kontakt z nimi https://universeklima.com/oferta/ Pełen profesjonalizm.

Dodany przez: Aldelia @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *