Okno na świat

 

Zmiany, zmiany…przeważnie się ich boję i reaguje nerwowo, ale jak już się wydarzą to dzielnie i z uśmiechem patrzę w przyszłość. Tak właśnie było w przypadku remontu sypialni. Znacie ją z naszego bloga. Kiedyś była pokoikiem Leosia, ostatnie parę lat służyła nam za sypialnię. Niewielkie pomieszcznie, bo po podłodze ma 10 m2, dość ciemne, bo od strony wschodniej, ograniczone zabudowami z boazerii, w których chowaliśmy wszelkie sportowe sprzęty, walizki i milion skarbów, do których zagląda się raz na rok. Początkowo myślałam, że można by je odświeżyć malowaniem, wstawić małe okno połaciowe i może przestawić łóżko, żebyśmy oboje mieli dostęp do niego, bo skakanie przez siebie w nocy, żeby wyjść w wieku 40 lat, zaczęło się robić uciążliwe. A że szewc bez butów chodzi, to oczywiście cały projekt odbył się u mnie w głowie. 

Kiedy ekipa remontowa weszła i opróżniła pomieszczenie, zabrałam się za zakupy, taktyka zupełnie zła, bo przecież można zaplanować niektóre rzeczy, ale czasu ciągle mało, więc wyszło jak zawsze. Weszłam na stronę Velux i buszując po stronie, natrafiłam na balkony dachowe. To była miłość od pierwszego wejrzenia! Wyobraziłam sobie, jak cudownie byłoby mieć widok na ogród, zachodnie słońce padające pod kątem po południu na nasze łóżko i wszystko zaczęło się klarować. Spotkałam się z dekarzami, którzy powiedzieli, że mamy dość wąsko rozłożone krokwie, więc wstawienie tego typu okna, nawet najwęższego będzie wiązało się z dodatkowym kosztem i przebudową dachu. Brzmiało strasznie, ale kiedy przemiły fachowiec dodał, że cała operacja będzie trwała tylko 2 dni, nie zastanawiałam się ani chwili. Wybrałam Balkon dachowy VELUX CABRIO o rozmiarze 114×252 cm oraz pasujący do mojego typu dachówki kołnierz i machina ruszyła. Okno dojechało po remoncie reszty domu, więc po raz trzeci sprzątnęłam nasz przybytek i ochoczo zabrałam się do dalszej pracy. 
 

W początkowym planie dekarze mieli dosztukować brakującą boazerię po montażu i przywrócić, choć część schowków, które ratowały nam życie. Jednak kiedy zobaczyłam pokój po rozebraniu całości i tą ilość światła i przestrzeni, którą dało nam okno, decyzja zapadła w 5 minut! Zostawiamy pokój tak, jak jest, skos zabudowujemy karton gipsem i zyskujemy możliwość ustawienia łóżka z widokiem na zieleń i piękne ceglane kamienice na sąsiedniej ulicy. 

Szczerze mogę powiedzieć, że opcja balkonu nie była w naszym przypadku niezbędna, bo mamy ogród. Myślę, że jeśli ktoś mieszka na poddaszu to dobro dodane, które jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność tego typu rozwiązania, tym bardziej że można takie okna parować. Okno ma też zabezpieczenie przed dziećmi w postaci kluczyka, więc jestem spokojna o ich pomysłowość w tym temacie. Na co dzień jego górną część mogę uchylić jak tradycyjne okno dachowe VELUX, można je też w prosty sposób ustawić do mycia. Dodatkowo barierka po otworzeniu posiada 2 blokady, żeby okno się nie złożyło. W dwóch słowach – dobra zmiana! Teraz to moje ulubione pomieszczenie w domu. Cieszy mnie fakt, że oprócz walorów estetycznych poprawiła się jakość naszego życia. W kolejnym poście pokażę Wam, jak umeblowaliśmy tę nową przestrzeń. ENJOY!

asia real

od pierwszego spojrzenia rozumiem Twoją miłość do tego okna. mogłabym, ba! nawet chciałabym mieć taki dach, żeby wstawić takie okno. Ciekawa jestem tej sypialni. pozdrawiam

Dodany przez: Lidka @

Super,co za widok,,juz dawno myslalam o tych oknach I jak tylko uda mi sie przekonac meza nie zawacham sie skorzystac z waszej propozycji:)U mnie widok na morze z pierwszego pietra troche ograniczony wiec to okno na poddaszu zmienilo by wiele.
Serdecznie pozdrawiam I dobrze ,ze jestescie
P.S Czy mozna zapytac o koszt pojedynczego okna?

Dodany przez: ala @

Super pomysł 😁

Dodany przez: Magda @

Rozumiem radość. Parę lat temu dobudowałam balkon w bloku, całkiem duży i piękny. Cieszymy się nim do dziś.

Dodany przez: Iza @

Rewelacja! Też jestem ciekawa jak teraz ten pokój wygląda.

Dodany przez: Aga @

Efekt świetny, naprawdę super opcja 🙂

Dodany przez: Pola @

Super!!! 🙂

Dodany przez: Ala @

Drogie Panie, ja przychodzę z pytaniem od strony prawno technicznej. Asiu powiedz proszę czy uzyskałaś pozwolenie na przebudowę dla takiego okna? Wszak każda przebudowa przegrody zewnętrznej wymaga pozwolenia na budowę. To jednak zwiększa dużo koszty z tym związane – inwentaryzacja, architekt, konstruktor itd. a dodatkowo przebudowywana przegroda musi spełnić WT w sprawie izolacyjnosci co od 2021r dla dachu plasuje się na poziomie 0,15. Nie za bardzo uśmiecha mi się docieplać cały dach bo koszty robią się kolosalne. Jak było w twoim przypadku? uznałaś to może za zbędne?

Dodany przez: Agnieszka @

Okno powinno być szczelne, mieć odpowiedni pakiet szyb (zaleca się obecnie 3,4 szyby), a przy tym też można wypełnić je gazem np. Argonem, który podnosi izolacyjność. Sztywne ramy, które są odporne na odkształcenia to kolejny aspekt, na który musimy zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *