ŚCIAN W KAMIENICACH NIE RUSZAMY-CZYLI JAK NIETRAFIONE EKSPERTYZY POKRZYŻOWAŁY NAM PLANY

To będzie piękny projekt, pomyślałam, kiedy Natalia zaprosiła mnie do swojego mieszkania na kawę. Wtedy nie znałyśmy się jeszcze dobrze, ale po paru zdaniach dokładnie wiedziałam, czego brakuje jej w obecnym wnętrzu. Mieszkanie znajduje się w jednej z nadmorskich kamienic, ma miły widok na park. Kilka lat temu, Piotr-obecny mąż Natalii, wyremontował i zaaranżował mieszkanie po swojemu, czyli wówczas, w dość oszczędnym w detale, kawalerski gust i potrzeby. Widać od razu, że wówczas nie miał świadomości tego, z kim dane mu będzie przejść przez życie. Natalia jest kobietą-rakietą: ). Turbo energetyzująca, z pięknym uśmiechem, od której ciepło bije na kilometr. I tak właśnie to wszystko się zaczęło. Od wejścia czuć było, że gospodyni, potrzebuje wnętrza, które będzie korespondowało z jej nietuzinkową osobowością.

Jak każdy projekt-również i ten zaczęłyśmy od długiej rozmowy. Podczas takiego spotkania staram się wydobyć każdą informację, by jak najlepiej zrozumieć potrzeby naszych rozmówców. Zastana aranżacja przewidywała toaletę i łazienkę, garderobę, pokój otwarty na salon wraz z kuchnią oraz osobną, jedyną zamkniętą przestrzenią, którą była sypialnia. Przeszłyśmy długą drogę, zanim udało nam się znaleźć złoty środek. Celem było wyodrębnienie dodatkowego pokoju na biuro, zamkniętej sypialni i pokoju dzieci, które kiedyś miały tam zamieszkać: ) Właściele marzyli o otwartej przestrzeni między salonem a kuchnią. Bardzo zależało nam na otworzeniu jej w maksymalny sposób i tak oto powstał układ marzeń-dla stylu wnętrza i jego aranżacji funkcjonalnej.

Nasz wymarzony układ umieściłyśmy na planszy moodboards. Zakładał on wyburzenie ściany między salonem i kuchnią oraz przesunięcie ściany działowej w przedpokoju, tak by wygospodarować nowe miejsce na pianino. Oczywiście zdaję sobie sprawę z konieczności konsultowania wszelkich wyburzeń z konstruktorem i architektem, dlatego projekt wyburzeń, analiza nośności i wytrzymałości stropów dokładnie sprawdzona była przez specjalistów. Plany pokrzyżowała nam śmiała wycena ekipy remontowej. Wyobraźcie sobie, że panowie oszacowali koszta na kwotę …uwaga, siedzicie? – czterdziestu tysięcy złotych. Zwróćcie uwagę na to, że nie planowaliśmy wyburzyć ścian od zera, tylko w zasadzie poszerzyć istniejący otwór drzwiowy. Dodatkowo ryzyko powstających spękań na ścianach i sufitach przeważyło na odejściu od planowanego układu. Wykonaliśmy zatem kolejny układ funkcjonalny. Nadal zakładał on przesunięcie ścianki działowej w garderobie. Bułka z masłem-mówił konstruktor. Nie miał racji. Po skuciu tynków w części przedpokoju okazało się, że ścianka, której modyfikację planowaliśmy-podtrzymana jest belkami, które nie sprawiały wrażenia przypadkowych. Takie smaczki wpisane są w scenariusz remontów starych budowli. Wiem to ja, wie to każdy projektant mierzący się z wyzwaniem remontu kamienicy. Niestety, niezależnie jak przygotujemy na to inwestora, momenty, w których pojawia się nieoczekiwana zmiana, zaskakują i rzucają cień na dalszą realizację projektu. Na szczęście zawsze udaje mi się wyjść z opresji i mimo zmian, projekt i realizacja skończyła się powodzeniem, a piękne wnętrze pokażę Wam na blogu już wkrótce.

Poniżej wklejam kilka wizualizacji-poglądowych szkiców, bazujących jeszcze na pierwotnym planie. Jeśli jesteście ciekawi, jaką wersję zrealizowaliśmy finalnie-musicie zaglądać na blog. Pierwszy wpis będzie o kuchni : )

beata kwiatkowska

Really helpful !

Nie jest problemem rozplanowanie mieszkania od samego początku, wraz z możliwością przestawienia ścian. Sztuką jest natomiast stworzenie udanego oraz ciekawego wnętrza w sytuacji, w której nie mamy możliwości przestawienia tych ścian. Wiem coś o tym bo rownież jestem mieszkanką starej kamienicy i miałam ograniczone pole do manewru podczas remontu.

Duzo kosztowało mnie przemyślenie całego układu, ale na szczęscie udało sie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *