table life – zatrzymajmy się na chwilę i wypijmy herbatę

W ubiegłym tygodniu miałyśmy okazję wybrać się na weekend do Sztokholmu, by zarazić się świeżymi inspiracjami przed sezonem jesienno-zimowym. Staramy się czasem zmieniać otoczenie, choćby na chwilę, by oderwać się od codziennej rutyny. To znacznie ułatwia nasze nastawianie do twórczej pracy i jej kreatywną realizację. Czekając na taksówkę na lotnisko, w recepcji hotelu, w którym mieszkałyśmy, zamieniłyśmy kilka słów z pracującym w recepcji młodym człowiekiem. Niezwykle miłym, uśmiechniętym. Powiedział, że kilka lat temu przyjechał na stałe do Sztokholmu z Australii, dodając, iż różnorodność pór roku, jaką odczuwa w obecnym domu, jest jednym z aspektów, przemawiających za pozostaniem w Europie. Niesamowite – pomyślałam – że to na co my narzekamy, czyli upał w lecie, deszcz jesienią, mrozy zimą … (wiosną raczej nie narzekamy:) dla kogoś innego może mieć zupełnie inne znaczenie. A może to kolejny dowód na to, że każdego dnia w gonitwie za „wszystkim” zapominamy o sobie, o emocjach i typowym dostrzeganiem małych radości?

Ta krótka rozmowa zainspirowała mnie do napisania dzisiejszego postu o tym, jak cieszyć się z nadejścia nowej pory roku i znaleźć plusy przemijającego lata. Czas wydaje się dobry, bo koniec wakacji, bo nowy plan lekcji nasz lub naszych pociech (więc i tak ostatecznie nasz) lub jesienne projekty wdrażane w pracy. Jednym słowem sporo intensywnych zmian, które dynamicznie narzucają rytm naszej już jesiennej codzienności. Jak uratować się przed pogarszającym nasz nastrój, coraz krótszym dniem? Przepis jest niezwykle skuteczny i prosty. Wszak najłatwiejsze rozwiązania są najlepsze, a to wiadomo nie od dziś. Wśród dziesięciu sposobów na zwolnienie tempa i cieszenie się życiem, jeden z moich ulubionych bloggerów i autorów książek Leo Babauta wymienia trzy, które szczególnie warto według mnie pielęgnować:

1. Be present, czyli bądźmy tu i teraz, obecni nie tylko ciałem, ale również naszymi myślami, działaniami i uwagą. 2. Focus on people, nie zawsze spotkania z ludźmi oznaczają spędzanie z nimi czasu, bycie z nimi. Poświęćmy więcej uwagi tym momentom, rozmawiajmy i uczmy się słuchać. To bezcenna umiejętność. 3. Appreciate nature… mamy to szczęście, że Polskie krajobrazy, uchodzą za jedne z najpiękniejszych, szczególnie na przełomach kolejnych pór roku. Naszym zadaniem jest tylko znalezienie kilku chwil w napiętym grafiku, by dostrzec i nauczyć się tym cieszyć.

Nic tak nie jednoczy ludzi ze sobą, jak wspólne posiłki. Od niedawna staram się wygospodarować więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi. Wiek moich dzieci zaczyna mi na to zwyczajnie pozwalać. Ukrytym celem koleżeńskich biesiad jest zamiana spontanicznego „how do you do” na wspólny relaks i wypicie herbaty, korzystając jednocześnie z uroków nadchodzącej już jesieni. Zwykle na wspólne drugie śniadanie umawiam się po tym właściwym, domowym. Dziś zrobiłam trochę więcej pancake'ków z syropem klonowym-poranne spełnienie marzeń dzieciaków, dzięki czemu miałam usprawiedliwienie dla kulinarnego grzechu. W domu zawsze mam świeże kwiaty, po prostu je lubię, w komodzie porcelanę od Altom Design z serii Today, której optymistyczny wzór i estetyka, spodki i kubki z widocznym napisem Awesome Today! napawają pozytywnym nastrojem. Do tego świeże jabłka z naszej dzikiej jabłonki i ziołowa herbatka, którą przywiozłam z Juchowa, z tegorocznych wakacji u przyjaciółki. Zaparzona nabiera bardzo żywych kolorów  i wprowadza w dobry humor…zapewne stąd jej nazwa. To wszystko otulone ciepłymi i wzorzystymi tekstyliami, również z kolekcji Today, skusi na wspólne drugie śniadanie każdego. Ewelina, narzeczona mojego brata, która od niedawna jest naszą sąsiadką, podziela mój optymizm: ).

Podzielcie się swoimi sposobami na odnajdywanie małych radości. Czyto to też są wspólne śniadania, lunche, kolacje? Jestem bardzo ciekawa. Ja czekam na kolejną sobotę.

beata kwiatkowska

Mam do Was pytanie, które nie jest związane a artykułem. Zastanawiamy się z mężem nad budową domu. Co sądzicie o domach o konstrukcji szkieletowej? Zauwazylam, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czy może jednak lepiej pozostać wiernym domom murowanym? Macie może jakieś rzetelne źródło gdzie można porównać obie metody? Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Dodany przez: Natalia @

Same się za tym rozglądałyśmy szukając domów, jesteśmy jak najbardziej za, jednak nie potrafię Cię nigdize odesłać.

Cała Szwecja tak buduje i super się im mieszka, zdrowo, tanije, szybka budowa, same plusy. Powodzenia

Jak zobaczyłem to zdjęcie na którym polewasz syropem naleśniki, normalnie ślina mi do kolan pociekła 🙂 Cały dzień mi chodziły po głowie.

haha

I o to chodzi w tym poście : )

Dodany przez: Beata @

Ja tam bardzo lubie jesien ma swoj klimat. Swieto zmarlych plonace znicze zlote liscie cieply kocyk ksiazka i gorace kakao 😁 Chlopak wie co mowi piekna jest roznorodnosc. Permanentne lato moze zanudzic.

Dodany przez: Magdalena @

zgadzam się

Nasze Polskie Hygge 🙂 aż ciepło robi się na serduchu czytając Wasz wpis. Co prawda uwielbiam lato, jednak cieszę się na długie wieczory i w końcu troche odpoczynku w zaciszu domowym. Latem szkoda pięknej pogody i słońca na przesiadywanie w domu. Moje najpiękniejsze wspomnienia dotyczą jesieni właśnie 🙂

: )

Dodany przez: Beata @

Ja tam nie lubię jesieni, sprzątanie liści a u nas jest ich naprawdę sporo, pierwsze przymrozki, zaraz dzieciaki jakąś chorobę przyniosą. Dla mnie jesieni i wiosny mogło by nie być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *