Nienasyceni

Jakie tendencje w wystroju wnętrz przyniesie nam 2021? Słowa tendencje używamy tutaj celowo, z ostrożnością podchodząc do tego co “modne”, bo podobnie jak w modzie, we wnętrzach wiele różnych trendów przemija. Od lat obserwujemy jak projektanci z zamiłowaniem powracają do tego co miało swoje lata świetności w poprzedniej dekadzie. Zabawy prostą formą rodem z bauhasu, kolory pobrane kroplomierzem niczym z obrazów Mondriana, czy wszechobecny rattan który opanował świat designu przez ostatnie kilka lat. Wiele ikon designu przeżywa swoje drugie życie, stoją jednak za tym wielcy projektanci; Pierre Jeanneret, Serge Mouille czy Marcel Breuer, to tylko niektórzy z nich. Laikom mogą wydawać się te nazwiska obce, jednak ich projekty porażają swoją unikatowością i ponadczasowością we współczesnych wnętrzach.

Za mocny kierunek we współczesnym projektowaniu wnętrz można uznać zamiłowanie do jasnych barw, ciepłych i naturalnych materiałów nawiązujących do idei wabi-sabi i tego że naturalne znaczy ekologiczne, co automatycznie może przywoływać nam skojarzenia ze stylem skandynawskim – jednak nic bardziej mylnego! We współczesnych realizacjach ową jasność i świadomą rezygnację z mocnych kolorów cechuje elegancja, obłe formy i użycie wysokiej jakości materiałów. I oczywiście wszelkie odcienie BIELI – od brudnej aż po kość słoniową.

Mieszkanie Emmanuela de Bayser’a w Berlinie. Źródło zdjęcia: yellowtrace.com.au

Za dobry przykład takiej realizacji może posłużyć mieszkanie którego właścicielem jest Emmanuel de Bayser, urodzony we Francji, współwłaściciel super modnego butiku The Corner Berlin z Berlina. To, można by rzec bajeczne mieszkanie, mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku z wysokimi na 5 m sufitami (z każdą minutą coraz bardziej zazdrościmy). De Bayser starał się stworzyć wnętrze, które mogłoby pomieścić jego imponującą kolekcję modernistycznych mebli, a także stać się miejscem, w którym mógłby medytować. Rezultatem jest spokojna paleta naturalnych tonów w głównych pomieszczeniach z wysublimowaną mieszanką mebli z połowy wieku.

W jednej z ostatnich koncepcji wspólnie z naszą klientką wypracowaliśmy koncepcję opierającą się o powyższe założenia: ma być jasno, naturalnie, ale z zachowaniem nuty elegancji. Na przykładzie poniższej sypialni, w celu ocieplenia wnętrza zdecydowaliśmy się na użycie płóciennej tapety, jednocześnie stawiając na czarne akcenty w celu skontrastowania kompozycji. Sufit to zabieg stylistyczny nawiązujący do kasetonów znanych nam ze starych kamienic – tutaj w ujęciu współczesnym, nie udaje starej sztukaterii, jest interpretacją nadającą charakteru, która jako cytat pojawia się w pozostałych wnętrzach projektu.

Podobnie jak we wnętrzach, kierunek ten można zauważyć we współczesnym projektowaniu mebli, zarówno na całym świecie, jak i u naszych rodzimych projektantów. Nawiązanie do form vintage przy użyciu współczesnej technologii i nowatorskich rozwiązań.

1. Meble polskiej marki The Good Living&Co | 2. Lampa wisząca Heaven czarny, proj. J. Thedim, Markslöjd | 3. Lampa Formakami &Tradition | 4. Szafka componibili | 5. Fotel Elsie | 6. Fotel Pacha – Gubi | 7. Meble polskiej marki Salak |

asia real

Świetny pomysł z tym odwróconym lustrem.

Dodany przez: Ania @

Ładna i ciekawa stylizacja. Ściana z płótnem wygląda dla mnie elegancko i niebanalnie.

Dodany przez: Aga @

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *